В Іршаві, Білках та Довгому на Іршавщині оновили дитячі садочки

В Іршаві, Білках та Довгому на Іршавщині оновили дитячі садочки

16:25 Жовтень 16, 2020

Життя 1227

Magyar

Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство (ЗУПТ) завдяки угорським джерелам фінансування оновило дошкільні навчальні заклади в населених пунктах області, де колись проживали угорські громади, однак тепер угорська мова зникає. У рамках Програми розвитку дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну в Іршавському районі відремонтували Білківський ДНЗ №4 та Довжанський ДНЗ № 2, а крім того, забезпечили три садочки міста Іршави новими меблями. Урочистості з цієї нагоди відбулися 15 жовтня.

У Білках, які знаходяться за 8 км від Іршави, у 1910 році мешкало 4685 осіб, із них 1956 – угорці. Під час перепису населення у 2001-му в селі зафіксували тільки 17 угорців, нині ж у населеному пункті з-поміж 8000 жителів лише четверо-п’ятеро старших людей – угорці.

Керівництво Білківського ДНЗ №4 у 2018 році звернулося до Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства з проханням оновити дитсадок у рамках Програми розвитку дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну. Завдяки реалізації проєкту тут відремонтували два приміщення, зокрема пофарбували стелі та стіни, замінили підлогу, електрообладнання та радіатори. Крім того, утеплили та пофарбували зовнішні стіни. Загальна вартість робіт – понад пів мільйона гривень.

Під час урочистої передачі голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства Ілдика Орос розповіла, що наприкінці 1990-х років на прохання місцевої громади реформатської церкви в село направили угорських учителів для викладання в недільній школі, яка розпочала тут свою роботу. За два десятиліття колись міцна громада реформатської церкви Білок змінила мову. За словами пані Орос, угорська мова практично зникла із села, проте започатковані Закарпатським угорським інститутом курси угорської мови тут напрочуд популярні. Тож голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства запропонувала, якщо буде попит, забезпечити вивчення угорської мови у формі факультативу в оновленому дитячому садочку.

Країну, яка надає фінансові ресурси для реалізації Програми, на урочистостях представляли консули Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Арон Чех та Аттіла Корош.

У своєму виступі Арон Чех підкреслив, що в населеному пункті проживає багато людей з угорським корінням. Тож угорська держава може фінансово підтримати вивчення угорської мови дітьми на прохання батьків, а Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство надасть вчителя. Консул запросив місцевих жителів скористатися цією можливістю.

Білківський сільський голова Василь Зейкан подякував за підтримку Закарпатському угорськомовному педагогічному товариству та угорському уряду. Висловили вдячність також начальник управління освіти Іршавської РДА Єлизавета Яцканич та директор Білківського ДНЗ № 4 Ольга Поп.

Село Довге, де колись також жили угорці, пишається своїми колишніми традиціями куруців, адже тут відбулася перша битва національно-визвольної боротьби під керівництвом Ракоці 4 червня 1703 року. Задля вшанування пам’яті про це в центрі населеного пункту встановлено меморіальну колону із символічним птахом Турулом.

У рамках реалізації Програми розвитку дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну в будівлі Довжанського ДНЗ № 2 замінили всі старі дерев’яні вікна та двері на сучасні енергозберігальні. Загальна сума інвестиції становить 500 000 гривень.

Під час офіційної передачі після ремонту дошкільного навчального закладу, який відвідують 152 дитини, Ілдика Орос повідомила, що цього року Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство відремонтувало в області 72 дитячі садочки завдяки підтримці угорської держави, тим самим посприяло забезпеченню для дітей умов, які відповідають вимогам ХХІ століття.

Ілдика Орос розповіла, що в Довгому, яке колись було центром гірського району комітату Берег Угорського королівства, реформатська громада перестала існувати. У місцевій римо-католицькій церкві служби проводяться лише українською мовою. Однак у селах Довге, Білки та в місті Іршаві помітний значний інтерес до угорського минулого та угорської мови.

Через представників ЗМІ пані Орос звернулася до виборців з проханням підтримати кандидатів від «КМКС» Партії угорців України на місцевих виборах 25 жовтня, щоб вони могли, зокрема, продовжувати свою боротьбу за збереження угорської мови на територіях за межами її широкого використання.

Консул Арон Чех висвітлив роль села Довге в історії Угорщини. Потім він розповів, що, окрім оновлення дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну, Угорщина зобов’язалася підтримувати вивчення угорської мови дітьми угорського походження або просто зацікавленими. За його словами, ця можливість може бути забезпечена і в цьому оновленому садочку, якщо батьки виявлять таке бажання.

Під час заходу за надану підтримку подякували директор дошкільного навчального закладу Тетяна Лукіянчин, а також голова Довжанської громади Віктор Сімканич. До дійства долучилися також консул Аттіла Корош та голова ГО «Центр розвитку с. Довге» Михайло Ловга.

У місті Іршаві завдяки Програмі розвитку дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну три ДНЗ отримали нові меблі. Їх передача відбулася в Дошкільному навчальному закладі № 1 за присутності іршавського міського голови Степана Бобика.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня