У с. Чома на Берегівщині передали Центр для відвідувачів

У с. Чома на Берегівщині передали Центр для відвідувачів

22:38 Жовтень 23, 2020

Життя 1682

Magyar

Урочиста церемонія передачі Центру для відвідувачів відбулася 23 жовтня. Центр відвідувачів с. Чома разом із Меморіальним парком під назвою «Могильник давніх мадярів» представляють археологічні знахідки поховань часів Завоювання угорцями Паннонського басейну (угор. – Honfoglalás), що підтверджує поселення та постійну присутність закарпатських угорців на території сьогоднішнього Закарпаття.

На другому поверсі центру відвідувачі можуть побачити спосіб життя місцевих угорців X століття, а на горищі – місцеві реліквії епохи королів Будинку Арпада (Арпади — династія угорських князів, потім королів – ред).

Окрім сучасних ілюстраційних засобів та інформаційних матеріалів, важливу роль відіграють інтерактивні методи презентації, які є цікавими як для дітей, так і для дорослих. Центр для відвідувачів ретельно спроектував етнограф-історик Барнабаш Кийс: ми можемо побачити тогочасні місця захоронень, розрізану на дві частини юрту, обломки кам’яних знарядь праці, угорські прапори різних століть, зброю та угорські народні вбрання різних епох.

На території відбулося повне оновлення та облаштування головної будівлі, а також завершено будування дерев’яного мосту та філагорії, які прикрашені давньоугорськими мотивами.

Центр відвідувачів, який також входить у мережу фольклорних будинків Закарпаття, неодмінно стане однією з визначних туристичних пам’яток нашого краю.

Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто зазначив: «Незважаючи на багато проблем, закарпатські угорці наполегливо намагаються врегулювати своє життя та рухатись вперед, і я вважаю, що угорський уряд в свою чергу намагається надати всю необхідну для цього підтримку. У недалекому минулому також відбулося ряд речей – урочисті передачі, завершення проектів – які показують, що ця громада хоче жити, процвітати, рухатися вперед». Говорячи про вибори, які відбудуться в неділю, дипломат зазначив: ці вибори надзвичайно важливі, особливо – присутність представників нацменшини у вирішенні державних справ та питань, що їх стосуються„ На жаль, без власного представництва ми все ще вразливі перед іншими, хто вирішує нашу долю” – підкреслив консул.

Голова Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ-КМКС) та очільник БФ «За Закарпатський угорський інститут», який координував ремонт будівлі центру, Василь Брензович наголосив: «Для угорців Закарпаття завжди було важливо довести скептикам, що їхні давні коріння є саме тут, на їхній батьківщині, і саме на цьому місці, на території древніх поховань в селі Чома, спершу було побудовано меморіальний парк, а тепер і центр відвідувачів». Закарпатський угорський політик нагадав, що за останні 1100 років угорцям завжди доводилося вибирати між виживанням чи самопожертвою: «Слава Богу, наші предки завжди вибирали вижити. 25 жовтня завдання буде знову підтримати закарпатських угорців, які борються за виживання: а це ніхто інший як Товариство угорської культури Закарпаття!»

Після вітального слова гостей заходу під час урочистої передачі Центру відвідувачів символічну стрічку спільно перерізали Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини Іштван Ійдярто та очільник ТУКЗ-КМКС Василь Брензович.

Слідом за ними представники церков попросили для будівлі Божого благословення. Захід завершився виступом ансамблю бібліотеки с. Бене Szélrózsa, ансамблю с. Оросієво “Hangraforgó”, а також танцями та декламацією віршів фольклорного гуртка с. Чома “Bokréta”.

CsA/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня