У селі Бадалово вшанували пам’ять Шандора Петефі

У селі Бадалово вшанували пам’ять Шандора Петефі

17:20 Січень 2, 2021

Життя 980 4 хвилини

Magyar

У селі Бадалово, що на Берегівщині, традиція вшанування пам’яті Шандора Петефі 1 січня, у день народження поета, має вже вісімдесятилітню історію. У перший день 2021 року мешканці села на березі Тиси провели меморіальний захід у місцевій церкві.

Після проповіді пастора реформатської церкви Жолта Шапі до присутніх звернувся голова місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), сімейний лікар села Лайош Якаб. Він нагадав, що поет, котрий народився 198 років тому, у липні 1847 року відвідав село Бадалово, коли, прямуючи до своєї нареченої Юлії Сендреї, саме тут переправлявся через Тису.

«Про коротке, але змістовне життя Шандора Петефі, його твори, внесок у визвольну боротьбу угорського народу 1848-49 років написано немало, я ж розмірковую над тим, що б побачив поет, якби зараз, через два століття, він знову відвідав би наше село…» – зазначив Л. Якаб. «Перш за все, він би побачив боротьбу за виживання угорців, що мешкають тут, на території чужої для них держави, з якими викликами вони зустрічаються, зберігаючи свою національну ідентичність, віру, прив’язаність до материнської країни. Волелюбний Петефі, палкий прихильник нації, імовірно, обурився би через те, що державна влада чинить безпрецедентний тиск на угорців Закарпаття у 2020 році, який і так був складним через пандемію», – додав він.

«Надалі нам потрібно об’єднуватися ще більше, бути витривалими, щоб наші діти та онуки, які тут мешкають, могли говорити та плекати свою віру рідною мовою і через 20, 30 та 50 років. 2020-й був роком національної єдності, а 2021 рік повинен стати роком національного перезапуску!» – зазначив голова місцевого осередку ТУКЗ-КМКС.

Вітання на найкращі побажання від Генерального консула Угорщини у м. Берегово Матяша Сіладі на заході передала консул Ангела Лукач. Вона назвала зразковим відзначення дня народження Шандора Петефі з такою відданістю в цій громаді, яке відбувається тут щороку. Дипломат також наголосила на важливості сім’ї, плекання церковних та культурних традицій.

Імре Салай, зокрема, прочитав уривок із вірша Яноша Араня, котрий він присвятив пам’яті померлого свого найкращого друга Шандора Петефі.

А Томаш Якаб продекламував один із віршів великого поета Шандора Петефі.

Після богослужіння учасники заходу поклали вінки до меморіальної дошки Шандора Петефі, встановленої на зовнішній стіні церкви.

(felvégi/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня