У декрет йтимуть чоловіки. Відколи і на скільки?

У декрет йтимуть чоловіки. Відколи і на скільки?

17:21 Квітень 23, 2021

Життя 1945 6 хвилин

Magyar

Скоро чоловіки в Україні зможуть брати декретну відпустку. Відповідний законопроект ухвалила Верховна Рада.

Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері і батька на догляд за дитиною» внесено зміни до Кодексу законів про працю та закону «Про відпустки», передає Голос України.

Чоловіки отримають двотижневу відпустку для догляду за дитиною

Законом передбачено новий вид відпустки для чоловіків, яка оплачується за рахунок роботодавця та надається при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів.

Скорочений робочий день для батьків з дітьми до 14 років

Також законом передбачено нову норму для працівників, що мають дітей до 14 років або з інвалідністю, а також для одиноких матерів чи батьків. Вони можуть працювати за скороченим робочим часом за рахунок коштів роботодавця.

Автори закону вважають, що таким чином, усунено пробіли законодавства, які обмежують права чоловіків на декрет, а також створено передумови для відповідального батьківства в Україні посилення ролі батька в процесі розвитку та виховання дітей, йдеться у пояснювальній записці до закону.

Новий закон закріплює право обох батьків на відпустку, незалежно від виду трудового договору та визначає відпустку для догляду за дитиною до 3 років як рівне право кожного з батьків, як матері, так і батька.

Що було дотепер

За статистикою тільки 3-4% від усіх декретних відпусток в Україні беруть чоловіки. На законодавчому рівні право на відпустку для догляду за дитиною було закріплене за матір’ю і не передбачено для батька окремо. Крім цього, в Україні діють сильні стереотипи про гендерні ролі, коли чоловік – це годувальник, а мама – господиня. Тому далеко не кожен чоловік погодиться залишитися вдома з дитиною. Також роботодавці не завжди готові з розумінням поставитися до того, що батько йде в декрет, пише видання Курс.

Аби скористатися правом батька на декрет, родина має пройти значні бюрократичні перепони, а роботодавець може відмовити в оформленні такої відпустки для чоловіка.Юрист-медіатор Вадим Лавренюк зазначає, що хоча законом зараз передбачено декрет для батьків, але всеодно роботодавці можуть відмовити.

Закон закріплює гендерну рівність

Прихильники закону кажуть, що такі зміни, сприятимуть гендерній рівності. Роботодавцям стане менш важливо, надавати перевагу при працевлаштуванні чоловіку чи жінці, адже у декретну відпустку зможе піти як батько, так і матір.

Голова підкомітету ради з питань дотримання Україною міжнародних зобов’язань у сфері захисту прав людини та гендерної політики Марина Бардіна пояснює, що пільги для жінок, які існують в українському законодавств,і насправді тільки посилюють нерівність. Адже для чоловіків, які є так само батьками, такі пільги не передбачені.

Заступниця голови Верховної ради Олена Кондратюк наголошує, що новий закон наближає Україну до стандартів розвинених європейських країн, йдеться в коментарі kurs.if.ua.

Як це працює у світі

Як передає Слово і Діло, найбільш прогресивне законодавства в питанні батьківства у скандинавських країнах. З 480 днів декретної відпустки 60 днів повинен взяти батько дитини, інакше сім’я не отримує виплати. Якщо батьки поділять декрет навпіл, то отримують ще й додатково фінансову підтримку від держави.

В Японії батько може взяти відпустку тривалістю один рік для догляду за дитиною. При цьому перші півроку йому виплачують 67% зарплати, решту — 50%. Схожий порядок діє і в Південній Кореї.

В Іспанії чоловік мусить іти у відпустку на 6 тижнів для догляду за дитиною. При цьому йому виплачують 100% заробітної плати. Крім цього, кожне з подружжя отримує по 10 тижнів відпустки на догляд за дитиною до досягнення нею однорічного віку.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня