Єдиний у світі робот, сконструйований угорськими вченими, досліджує Солотвинський солерудник

Єдиний у світі робот, сконструйований угорськими вченими, досліджує Солотвинський солерудник

16:54 Червень 18, 2021

Життя 2140 5 хвилин

Magyar

Закарпатське селище Солотвино відоме своїми соляними шахтами. Процес утворення карстових проваль, який триває тут десятиліття, до сих пір не зупинений. Поверхня в буквальному сенсі йде під землю, утворюючи величезні вирви, часом заповнені водою.

Надзвичайна ситуація, що виникла навколо солерудника в Солотвині на Закарпатті, загрожує не лише населеному пункту та його мешканцям, але й є екологічною катастрофою міжнародного рівня.

Наразі руїни соляних шахт досліджуються вченими у рамках проекту з екологічної оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино. Його мета – запобігти подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ 1.

З цієї нагоди у смт. Солотвино відбулася прес-конференція, куди були запрошені представники Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, консульських установ Угорщини, Румунії, Словаччини, керівництво Саболч-Сатмар-Березької області Угорщини, координатори проєкту UNEXUP (Угорщина, Португалія, Сербія), представники влади Закарпатської області тощо.

– Проект РЕВІТАЛ 1 є надзвичайно важливим для Закарпаття. Оскільки утворення карстових проваль, потрапляння солоної води у Тису – це загроза міжнародного рівня. Закарпатська обласна рада звернулася до Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, а також до Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА, аби спільними зусиллями вирішити цю проблематику, – зазначив Олексій Петров, голова Закарпатської обласної ради. – Наразі вченими проводяться дослідження з метою визначення стратегії можливої ревіталізації території Солотвина. Ми, закарпатці, у результаті втілення проекту чекаємо відповідь на основні питання: чи є можливість відновити алергологічну лікарню в Солотвині, чи реально поновити промислове видобування солі і чи не створюють небезпеку для життя селища затоплені шахти.

За словами заступника директора «Європейського об’єднання територіального співробітництва Тиса» Юдіти Євчак, у рамках проекту роботи на території Солотвина стартували ще в червні 2020 року: науковці проводили геофізичні дослідження як в шахтному районі, так і поза ним, забір та аналіз проб води з озер, річкових і підземних вод, підготовчі роботи до запуску робота. Зібрані роботом, а також науковцями дані проаналізують, аби знайти вирішення проблем і можливої реабілітації території.

– РЕВІТАЛ 1 – це один із найважливіших наших проектів, – розповів Оскар Шестак, голова загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області, голова ЄОТС ТИСА. – Ми підготували цей проект, подали на грант і стараємося, щоб європейські комісії не забули про цю проблему. Адже вона потребує значних ресурсів і підтримки Європейського Союзу.

Варто зазначити, що вартість проекту складає 1 млн 75 тис. євро, з яких 90% – це кошти, виділені Євросоюзом.

По завершенню прес-конференції журналісти мали можливість побачити, як у затоплену шахту Солотвинської солекопальні запустили інноваційну робот-систему Unexmin, яку сконструювали в університеті угорського міста Мішкольц спеціально для картографування затоплених соляних шахт.

– Це єдиний у світі робот, який сконструйований спеціально для шахт. Він може занурюватися у солону воду на глибину близько 500-600 м і здійснювати різні геологічні заміри, – розповів доцент університету міста Мішкольц, координатор проекту Unexmin Норберт Зойзон. – За допомогою цього робота ми маємо змогу створити 3D-мапу затоплених шахт, вивчити їхній стан, дослідити процеси, що відбуваються під землею.

Тож будемо сподіватися, що ці дослідження стануть першим кроком до того, що з часом вдасться ревіталізувати унікальний Солотвинський солерудник.

Христина БІКЛЯН, “Карпатський об’єктив”

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня