Інтерв’ю з головою Молодіжної організації Товариства угорської культури (КМКС) Іштваном Добшою

Інтерв’ю з головою Молодіжної організації Товариства угорської культури (КМКС) Іштваном Добшою

19:50 Березень 2, 2020

Життя 6829 8 хвилин

Magyar

Виживання угорців у нашому маленькому регіоні можливе лише в тому випадку, якщо молодь, яка тут живе, переживатиме за свою мову, культуру та національну свідомість. Основна мета Молодіжної організації Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) – об’єднати молодь, щоб угорське слово ніколи не вмирало на нашій батьківщині. Журналіст газети «Карпатолйо» (Kárpátalja) поспілкувався з цього приводу із головою організації Іштваном Добшою.

– Молодіжна організація ТУКЗ-КМКС реорганізувалася у 2014 році, 21 серпня відбулися загальні збори в приміщенні Закарпатського угорського інституту, участь у яких взяли 65 представників, здебільшого з Берегівського та Виноградівського районів, – пригадує Іштван Добша. –  Наразі організація налічує 1100 членів у 45 осередках, найбільше таких на Берегівщині, але є й на Виноградівщині, а також в Ужгородському та Мукачівському районах. Зараз ми працюємо над тим, щоб вони з’явилися і в регіоні Верхньої Тиси. Маємо на меті, аби в нашої громади була активна, дієздатна, відповідальна молодь, котра вміє думати, долучається до розвитку та збереження нації. Молодь – означає майбутнє, тому дуже важливо займатися закарпатською угорською молоддю. Проблемним є те, що це саме оте покоління, представники котрого вирішують емігрувати, багато дипломованих фахівців із цього кола шукає кращої долі за межами країни. Ми намагаємося робити так, щоб до нас приєднувалося щоразу більше молодих людей, і, відповідно до своїх здібностей, підтримувало роботу організації. 

– У підтримці зв’язку з молоддю є перепоною, напевно, те, що вони місяцями працюють за кордоном. Як виходите з цієї ситуації?

– Через важку економічну ситуацію в державі багато молоді виїжджає на заробітки за кордон. А ми намагаємося зв’язати їх із батьківщиною. Для підтримки зв’язку служать інтернетплатформи, соцмережі, вони дізнаються про наші заходи, щоб мали можливість приїхати і долучитися до них. Об’єднати та будувати громаду можливо, лише маючи спільні враження, а цього можна досягти лише такими заходами, на яких молодь XXI століття може спільно гарно провести час.

– Яка тенденція спостерігається в еміграції дипломованих та недипломованих молодих людей?

– Наразі зменшується кількість тих, хто вирішує емігрувати назавжди. Більшість після трьох-п’яти років, проведених на заробітках за кордоном, зібравши певну суму, повертається додому та купує чи будує житло на батьківщині. Молодь, котра отримала дипломи та змогла працевлаштуватися в Угорщині, назавжди залишається там.  Ті, хто працює на Заході, влаштовуються зазвичай не за спеціальністю, зібравши певний капітал, розпочинають власну справу, часто завдяки тендерам Програми економічного розвитку ім. Еде Егана.

Із молодих дипломованих спеціалістів залишаються працювати вдома ті, хто після отримання диплома одразу працевлаштовується. З десяти дипломованих, у середньому, четверо знаходять роботу в Угорщині, троє – тимчасово – на Заході та троє – на батьківщині.  Щоб у нас зростав престиж людей із дипломом, мають відбутися глобальні зміни у країні. Молоді без дипломів, то з десяти чотири знаходять роботу в Угорщині, шестеро – в інших країнах, з яких більшість повертається і розпочинає власний бізнес у садівництві чи інших сферах.

– Щодо Молодіжної організації ТУКЗ-КМКС, скільки членів налічують місцеві осередки? Чи є осередки в Ужгороді, Мукачеві та Виноградові, містах, де більшість мешканців – українці?

– У менших населених пунктах маємо 15-20 членів, у більших – 50-100. Найбільший осередок у Берегові. У Мукачеві та Виноградові, на жаль, не маємо. Наші місцеві осередки повинні створюватися з ініціативи на місцях, необхідно щонайменше десять членів для створення осередку. Ми запрошуємо угорську молодь із Мукачева та Виноградова на наші заходи, щоб надихнути їх на створення осередків. Найбільш активні осередки нашої організації – Берегівський, а також у селах Дідово та Сернє. До слова, кожен з осередків повинен провести мінімум один захід протягом року.

– Які центральні заходи проводить Молодіжна організація ТУКЗ-КМКС?

– Різноманітні, починаючи благодійними балами і завершуючи фотоконкурсами. Один із найпопулярніших – нічний футбольний чемпіонат, котрий ми проводимо на базі спорткомплексу Берегівського угорського інституту. Ми хотіли створити певний виклик цим заходом для молоді і вона цей виклик прийняла. Турнір триває з п’ятої години вечора до сьомої ранку наступного дня. Бувало і десять команд долучалося до змагань. Серед найбільших заходів –  музичний фестиваль, котрий став наймасштабнішим музичним фестивалем в області.  Тут виступають знані виконавці з Угорщини.

– Молодіжна організація також проводить Школу лідерства, котра має на меті виховувати майбутніх політичних представників угорської громади. Хто долучається до цих тренінгів, як вони проводяться?

– Ідея організовувати тренінги для молоді, котра цікавиться суспільним життям, виникла у 2018 році. Перші курси ми організовували у співпраці з депутатом Європарламенту закарпатського походження Андреєю Бочкор і за підтримки Інституту Роберта Шумана та ін. Ми оголошували набір, бажаючі проходили співбесіду з угорськими фахівцями, проводилося тестування, аби визначити обізнаність претендентів. При вступі пріоритетним є знання англійської та української, адже, якщо закарпатець угорського походження прагне серйозно займатися політикою, він повинен володіти обома мовами. Минулого року з 56-ти бажаючих на навчання потрапило 16. Тренінги проводяться у чотирьох місцях: в Ужгороді, на базі офісу ТУКЗ-КМКС, у Берегові та у Брюсселі, де учасники знайомляться з роботою Європарламенту та Єврокомісії, а також у Будапешті. Молодь зустрічається з політиками, політологами, вивчають роботу партій, соціологію, проходять різноманітні тренінги особистісного розвитку, вчаться вести переговори.  

Крім того, проводиться і дистанційне навчання, учасники вдома виконують різноманітні завдання, проводять політичні аналізи, пишуть есе. Дорогу, перебування за кордоном оплачує Євродепутат Андрея Бочкор та організація Mathias Corvinus Collegium…

Сподіваємося, що завдяки Школі лідерства закарпатська молодь почуватиметься впевнено у світі політики, згодом вони стануть провідними політиками, котрі представлятимуть інтереси закарпатської угорської громади розумно та сміливо.

(Мігай Лайошy/ газета «Карпатолйо»/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня