Відбулися загальні збори Виноградівського районного осередку ТУКЗ-КМКС

Відбулися загальні збори Виноградівського районного осередку ТУКЗ-КМКС

17:01 Вересень 13, 2021

Життя 1326 9 хвилин

Magyar

11 вересня відбулися загальні збори Виноградівського районного осередку Товариства угорської культури Закарпаття. Участь у заході взяли 70 делегатів 24 осередків організації.

Голова осередку, депутат обласної ради Йосип Борто почав звіт про роботу за минулий рік із підбиття підсумків та окреслення найважливіших досягнень. «На Закарпатті вдалося зберегти мир, уповільнити еміграцію, утримати нашу вагу в регіональній та місцевій політиці, у суспільному житті, а також зберегти нашу систему освіти, наші мовні права – це, на жаль, ненадовго, якщо в цій сфері не станеться чогось надзвичайного. Створити можливості для економічного відновлення, кращого життя, подолання проблем, викликаних епідемією COVID-19», – наголосив він. «У майбутньому ми повинні боротися і працювати задля збереження наших досягнень, відновлення втрачених або обмежених прав, просування шляхом розвитку», – зазначив Йосип Борто.

У звіті про результати роботи за минулий рік голова районного осередку згадав про акцію благодійного фонду «КМКС», яка значною мірою посприяла боротьбі з епідемією коронавірусу. Після появи вакцин ТУКЗ-КМКС звернулося по допомогу до уряду Угорщини, відтак у співпраці з генконсульствами на кордоні в пунктах пропуску було організовано щеплення закарпатців. Крім того, постійно велися переговори щодо перетину кордону (завдяки чому виникла можливість під назвою «30 кілометрів – 24 години»), розширення у Вилоку пункту пропуску та відкриття КПП «Велика Паладь – Надьгодош».

«Товариство угорської культури Закарпаття – це громадська організація, яка захищає культурні, політичні та соціальні інтереси закарпатських угорців, – наголосив Йосип Борто. – А робити це можна, лише якщо ми присутні там, де приймаються рішення». Щодо минулорічних місцевих виборів він зазначив, що незважаючи на новий адміністративно-територіальний устрій, складне виборче законодавство, епідемію, велику кількість заробітчан, які перебувають за кордоном, «КМКС» Партія угорців України досягла гарних результатів. На Виноградівщині найбільш активними були виборці в селах Оклі (65%), Дюла (61%), Пийтерфолво (56%), Оклі Гедь (52%) та Ботар (52%). Кандидати від «КМКС» отримали в районі 42 мандати в ради різних рівнів (обласну – 2, районну – 5, раду Пийтерфолвівської ОТГ – 17 (+ голова), раду Вилоцької ОТГ – 12, раду Виноградівської ОТГ – 3, раду Королівської ОТГ – 3, що становить 32% усіх отриманих в області мандатів (130), і це при тому, що на Виноградівщині живе лише 26% угорців Закарпаття.

Однак роботу надзвичайно ускладнюють різні напади, через які замість просування вперед доводиться захищатися та боротися за набуті права нацменшин, можливість навчатися рідною мовою та використовувати її в суспільному житті. З цією метою за підтримки угорського уряду були зроблені компромісні пропозиції, які досі відхилялися українською владою. Йосип Борто повідомив, що триває робота над тим, аби положення Закону про національні меншини 1992 року були внесені до нового законопроєкту. У зв’язку з цим ТУКЗ-КМКС спільно з Демократичним союзом угорців України (УМДС) внесло письмову пропозицію, яку підтримують також росіяни, румуни та болгари, які проживають в Україні.

За словами Йосипа Борто, членами 24 місцевих осередків району є 8683 закарпатці, що на 284 менше, ніж у 2019-му. Минулого року 1570 родин у районі отримали від угорського уряду допомогу на харчування дітей, а 1124 працівники сфери освіти, 323 – медичної галузі, 8 – дитячих соціальних закладів, 85 – мистецьких шкіл, 22 організатори та бібліотекарі, 3 представники ЗМІ, 4090 родин – допомогу на дітей. Йосип Борто вважає відрадним те, що в Новому Селі, Чепі та Фанчикові відродилося навчання угорською мовою, після кількох років перерви угорський перший клас відкрили і в Матійові.

У рамках європейської Програми «Східне партнерство» за фінансової підтримки міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ на Виноградівщині минулого року вдалося провести ремонт Вербовецької школи мистецтв і Будинку культури в селі Ботар.

Через епідемію та карантинні обмеження у 2020-му місцевий осередок не мав змоги провести масові заходи, але основні меморіальні дійства відбулися в обмеженому колі. Йосип Борто подякував активістам району за діяльність, спрямовану на збереження та зміцнення угорської громади. «Ця робота буде потрібна й надалі. Бажаю мати для цього достатньо віри, наполегливості, мужності, мудрості. Виконуймо свою роботу з відданістю й честю. Так, як досі, або навіть краще», – наголосив він.

Під час зборів з організації виключили Шандора Чурі, адже він, потрапивши в раду Вилоцької територіальної громади за списком «КМКС», пізніше покинув свою фракцію і перейшов до іншої.

Присутній на заході Генеральний консул Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бачкаї поінформував про результати вакцинації в пунктах пропуску та стан справ із врученням паспортів щеплень. У липні й серпні в трьох КПП на угорському кордоні вакцинувалося 20 690 закарпатців. Наразі до дипломатичної установи в Ужгород доставили 7 тисяч паспортів щеплення, у Берегово – близько 1500.

Відтак голова Берегівської райради Карло Резеш підсумував результати, які стосуються району, а депутат обласної ради Юдіта Петеї – щодо області.

Голови фракцій «КМКС» у радах територіальних громад Виноградівщини поінформували про актуальні питання своєї діяльності. Очільник Молодіжної організації ТУКЗ-КМКС Іштван Добша повідомив про її роботу протягом 2020–2021 років.

Після цього делегати ставили питання про актуальні політичні процеси, а також діяльність Молодіжної організації, на які отримали компетентні відповіді.

«Почувши те, що сьогодні прозвучало, можемо дійти висновку, що угорці на Закарпатті мають майбутнє, адже вони спроможні та планують своє майбутнє в рідному краї, хочуть жити тут, процвітати, будувати кар’єру й залишатися угорцями», – резюмував Йосип Борто.

Олександра Чуга/Csuha Alexandra

Kárpátaja

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня