На Берегівщині встановили скульптуру видатному Іштвану Сечені

На Берегівщині встановили скульптуру видатному Іштвану Сечені

16:55 Вересень 22, 2021

Життя 500 4 хвилини

Magyar

Постать науковця, політика та громадського діяча, засновника Угорської академії наук графа Іштвана Сечені відома далеко за межами Батьківщини. Розум, погляди та ідеали зробили з Іштвана Сечені національного героя, якого удостоїли епітету «Найвизначніший угорець».

Його пам’ять шанує й угорська громада Закарпаття, завдяки зусиллям якої, у селі Четфалва Берегівського району, було зведено дерев’яну скульптуру видатного Іштвана Сечені. За ініціативи ГО «ТУКЗ – КМКС» пам’ятник встановили на подвір’ї сільської ради до 230-ї річниці з дня народження графа Сечені.

За пропозицією графа почалося впорядкування річища Дунаю, збудований перший кам’яний міст, що з’єднав два береги річки, а відтак і міста Буду та Пешт. Ланцюговий міст у Будапешті названий в його честь, а премія Сечені – найвища державна нагорода в Угорщині в галузі науки та досліджень. Щодо зв’язку Іштвана Сечені із Закарпаттям, то тут він прослідковується у далекому 1847 році, коли граф приїхав до нашого краю подивитися як проходять роботи з регулювання русла річки Тиса.

Відкривав урочисте зібрання та вітав присутніх Аттіла Тар, голова осередку ГО «ТУКЗ – КМКС» у селі Четфалва. Після чого кілька слів про виконану роботу мовив й різьбяр Іштван Гергей, який півтора місяці присвятив створенню скульптури Іштвана Сечені. Митець розповів, що пам’ятник був виготовлений ще два роки тому, проте тоді не було нагоди його встановити. Наразі ж дерев’яний монумент Іштвана Сечені знаходитиметься в центральній частині населеного пункту, а його встановлення саме до річниці з дня народження графа стало символічним.

Йожеф Шін, голова осередку ГО «ТУКЗ – КМКС» у місті Берегово зауважив, що коли мова йде про графа Сечені можна сказати найголовніше – він був людиною, що прагнула господарського розвитку та модернізації Угорщини.

«Навіть для невеликих населених пунктів він зробив стільки, що ми маємо бути вдячні йому. Він був рушієм прогресу у свій час, виступав за зміни у багатьох сферах життєдіяльності, рух до нової епохи. Я радий, що пам’ять про Іштвана Сечені залишиться для наступних поколінь і в Закарпатті», – додав Йожеф Шін.

Крім того, з промовами на урочистостях виступили й Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі та заступник голови Берегівської ОТГ Іштван Вінце.

На завершення заходу присутні поклали вінки до нової скульптури графа Іштвана Сечені, після чого мали нагоду насолодитись невеликою концертною програмою з виступами танцювальних та музичних колективів.

Вікторія КОПИНЕЦЬ, “Карпатський Об’єктив

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня