«Історія Закарпаття. Спадщина та виклики»: у Берегові відбулася презентація книжки

«Історія Закарпаття. Спадщина та виклики»: у Берегові відбулася презентація книжки

13:56 Грудень 2, 2021

Життя 2032 5 хвилин

Magyar

30 листопада в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ відбулася презентація монографії «Історія Закарпаття. Спадщина та виклики» кафедри історії й суспільних дисциплін інституту та Науково-дослідного центру ім. Тиводара Легоцького.

Учасників заходу привітала історик, керівник Центру Ержебет Молнар. Відтак вона передала слово депутатці Європарламенту Андреї Бочкор, котра долучилася до презентації онлайн. Автори створили монографію, яка зрозумілою мовою й водночас науково обґрунтовано представляє історію нашої області. «У Брюсселі в інституціях ЄС я намагаюся допомогти угорській громаді Закарпаття зберегти мовні та освітні права, щоб угорське наукове життя й надалі безперешкодно функціонувало в краї», – наголосила політик, звернувши увагу на важливість виходу наукової монографії англійською мовою про доленосні події, які вплинули на життя угорців Закарпаття.

Перший заступник Генерального консула Угорщини в м. Берегові Мігай Андраш Беке під час свого виступу наголосив, що монографія дає надзвичайно вичерпну картину історії краю від початку до наших днів.

Ректор Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Іштван Черничко відзначив роботу авторів, зокрема колишнього ректора Калмана Шовша та історика, голови Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василя Брензовича, без котрих поява монографії на 788 сторінках, що є результатом роботи 18 авторів, двох досвідчених редакторів і 17 лекторів, була б неможливою.

Василь Брензович, ідейний натхненник та ініціатор створення монографії (він долучився до презентації також онлайн), розповів, що наукова праця, яка представляє історію Закарпаття з точки зору сьогодення, мала з’явитися до 100-річчя підписання Тріанонського договору. Утім вона видана зараз – у 30-ту річницю всеукраїнського референдуму 1991 року, за кілька днів після якого, 6 грудня, відбулося підписання українсько-угорського договору про основи добросусідства. Документ визначав можливості угорців Закарпаття до недавніх пір. У контексті латинського прислів’я «Книжки теж мають свою долю» (Habent sua fata libelli) Василь Брензович зазначив, що, вочевидь, і ця монографія матиме свою долю: знайдуться ті, кому вона сподобається, але будуть і ті, хто її критикуватиме.

Після цього присутні члени редколегії та автори видання розповіли про його актуальність, свої труднощі й роботу над розділами, які вони писали, враження та виклики. Серед них, зокрема, Барнабаш Кейс, Дьордь Чатарі, Ласло Браун, Імре Сакал, Ібоя Самборовскіне Надь, Ілдико Орос.

Керівник Інституту історії Дебреценського університету Роберт Барта високо оцінив нове видання, структурування монографії, а також ілюстрації, які підвищують її якість. На його думку, ця книжка як довідник, котрий має потрапити до якомога ширшого кола читачів. У передмові редакція зазначає, що, крім ознайомлення з історією краю, прагнула звернути увагу на культурні та релігійні умови Закарпаття. За словами історика, усе це вдалося зробити. У передмові також ідеться, що автори мають на меті сприяти кращому розумінню альтернатив співіснування, які об’єктивно представлені читачеві.

Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap/ Тижневик Kárpátalja

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня