Допомога міст-побратимів: у Ратівській гімназії висадили фруктові дерева
11 грудня гімназію села Ратівці відвідала делегація з Угорщини в супроводі очільниці Ужгородського районного осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), депутатки обласної ради Лівії Балог. Гостей привітали керівництво та педколектив, представники Сюртівської територіальної громади. Мета візиту – вручити подарунки школярам та висадити на території гімназії фруктовий сад.
З 2014 року після того, як на це питання звернув увагу прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, чимало закарпатських угорських населених пунктів уклали угоди про побратимство з містами й селами сусідньої країни.
– Депутат парламенту від області Феєр-Золтан Тешшей мав знайомства та зв’язки з Ратівцями, тож закликав свій виборчий округ, якщо буде така можливість, обрати побратимом саме цю громаду. Відтак Сюртівська та Чопська територіальні громади уклали низку таких угод. Зокрема Чоп – із Бічке, Ратівці – з Алчудобозом, Паладь Комарівці та Часлівці – з Обароком. І вже близько десятиліття ці відносини добре розвиваються, виникла дружба. Кілька років тому в наших населених пунктах – Чопі, Ратівцях, Часлівцях та Паладь Комарівцях – ми висадили дерева національної єдності, які вже плодоносять, – зазначила Лівія Балог. Тож, коли до неї звернулася ратівська школа з ініціативою засадити вільну територію фруктовими деревами, вирішили зв’язатися з депутатом Золтаном Феєром.
– Сьогодні він прибув з делегацією представників міст-побратимів (Алчудобоза, Етєка, Обарока), аби разом висадити 40 фруктових дерев та дуб. Звісно, Золтан Феєр привіз і подарунки для школярів, адже відвідує нас не вперше і знайомий з громадою. Ми вдячні всім населеним пунктам Угорщини, які серйозно ставляться до цих зв’язків. Тривалий час ми не були знайомі, адже за комунізму кордони були закриті, розділяла нас і тодішня ідеологія. У нас ще багато роботи, маємо відновити ці відносини, щоб стати єдиною та сильною нацією, – наголосила Лівія Балог.
Від директорки гімназії Еріки Югас ми дізналися, спочатку хотіли зробити щось для екології, а потім вирішили посадити фруктові дерева, щоб використовувати їхні плоди для приготування шкільних обідів.
Тим часом усі взялися за роботу: хтось викопував ямки, хтось подавав саджанці з пластикових контейнерів, хтось підсипав поживний ґрунт. Група висадила фруктових 40 дерев: яблуні, груші, сливи, вишні, а в іншій частині шкільного саду – гарний дуб.
Пастор місцевої реформатської церкви Тібор Симкович, зачитавши уривок з листа пророка Єремії, надісланий з Єрусалима, провів паралель з нинішньою ситуацією, відтак попросив благословення для присутніх.
Золтан Тешшей, депутат парламенту від партії «Фідес», голова комітету з європейських справ, зауважив, наскільки важко згадувати минулий період, адже востаннє були тут понад три роки тому.
– Тоді тривав інтенсивний пошук зв’язків між населеними пунктами Угорщини та Закарпаття, і зрештою склалися добрі стосунки. Завдяки співпраці кілька років тому ми побудували тут, перед школою, дитячий майданчик. До сторіччя Тріанону з моєї ініціативи висадили дерева в братерських населених пунктах як в Угорщині, так і закордонних угорських громадах. Кілька яблунь, зокрема, і в Ратівцях. Зараз до мене звернулася школа також з бажанням посадити дерева. Власник розсадника дав нам 50-відсоткову знижку, коли дізнався, куди поїдуть саджанці. Крім того, якщо ми вже навідалися в період Адвенту, то привезли дітям подарунки, зібрані за допомогою спортивного клубу Бічке, фонду «Серце Паннонії», депутатського корпусу області Феєр. У пакунках цукерки, фрукти, іграшки, книжки. Усе, що може стати в пригоді, – зазначив Золтан Тешшей. А відтак висловив сподівання, що в найближчий період воєнна ситуація зміниться й буде можливість зустрічатися частіше.
Колишня мер Алчудобоза Еріка Товт та очільник Обарока Картал Мейсарош також приїхали з подарунками.
Заступник голови ради області Феєр Тібор Сабов їздить на Закарпаття 40 років. За його словами, бачив уже багато чого, але в такому важкому становищі, як зараз, місцеві угорці протягом останніх чотирьох десятиліть ще не були.
– Водночас закарпатські угорці показують нам, угорцям в Угорщині, приклад витримки, поваги, честі, збереження ідентичності. Цього ми можемо в них повчитися. Представники міст-побратимів допомагають, чим можуть. Сьогодні, наприклад, ми посадили дерева, привезли невеличкі подарунки. Це також символ єдності, яка існує вже сто років, і поки вона залишається й живе в наших серцях, живе й угорський народ, – підкреслив Тібор Сабов.
На завершення візиту для гостей з невеликим святковим концертом виступили учні гімназії.
Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися