Expedíció indul, hogy lehozzák a Mount Everestről a harminc éve ott nyugvó Zöldbakancsos holttestét
India expedíciót szervet, hogy lehozzák a Mount Everestről a harminc éve ott nyugvó, Zöldbakancsos néven ismert hegymászó holttestét, akiről a DNS-tesztek alapján kiderült, hogy indiai katona volt.
A fagyott holttest lábán lévő citromzöld csizma a Nepál és Tibet között elterülő hegység legmagasabb csúcsa meghódítóinak egyik leghíresebb viszonyítási pontja. Egy barlangban nyugszik mintegy 8500 méter magasan 1996 óta, amikor egy rettenetes hófúvás nyolc alpinista halálát okozta a világ tetején.

Sokáig azt hitték, hogy a holttest Cevang Paldzsor indiai határőr-hegymászóé. Az Indiai-Tibeti Határrendőrség (ITBP) azonban megerősítette, hogy a halott a határőr barátja, Dordzse Morup, Paldzsor két társának egyike, akikkel együtt indult a végzetes hegymászásra. 2024-ben már erre engedtek következtetni az előzetes ellenőrzés eredményei. Továbbá az indiai kormány honlapján közzétett okmányok részletesen beszámolnak a DNS-minták gyűjtésére szervezett akciókról.
Ez volt az első alkalom, hogy a hatóságok hivatalosan nyilvánosságra hozták a holttest személyazonosságát. Az indiai biztonsági erők „versenytárgyalást” hirdettek a holttest elszállítására, a magashegyi műveletben több hegymászó közreműködésére van szükség.
Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!
Feliratkozás