2 серпня: сьогодні Міжнародний день голокосту ромів

2 серпня: сьогодні Міжнародний день голокосту ромів

13:51 Серпень 2, 2022

Життя 1835 3 хвилини

Magyar

Сьогодні, 2 серпня, у світі відзначають Міжнародний день голокосту ромів, а віряни вшановують пам’ять святого пророка Іллі.

Міжнародний день голокосту ромів

Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів — пам’ятна дата, встановлена Прокламацією Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів, яка була ухвалена 23 листопада 1996 р. лідерами ромських організацій 10 країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції “Геноцид — Пам’ять — Надія”, що відбулася в Освенцимі 21 — 23 листопада 1996 р.

Відзначається щорічно — 2 серпня.У ніч з 2 на 3 серпня 1944 року у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау у газових камерах було знищено 2897 ромів. Загалом у цьому таборі з 23 тис. циган, депортованих з 14 країн, загинуло понад 20 тис.

Вважається, що під час геноциду від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів. В процентному відношенні ромська етнічна група найбільше потерпіла від вбивств нацистів. Понад 90 відсотків ромського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено фашистськими режимами. Під час Другої Світової війни в каральних акціях окупаційного режиму в Україні було знищено порядком 19 — 20 тис. осіб національності рома, проте немає даних про загиблих на примусових роботах, у таборах-гетто, під час рейдів проти УПА та радянських партизан тощо.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 р. № 2085-IV “Про відзначення Міжнародного дня геноциду ромів” Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів в Україні відзначається на державному рівні.

З 2011 р. на державному рівні цей День відзначає також Польща.

Німеччина обмежилась формальним визнанням геноциду ромів у 1982 році після скандального голодування 12 циган у Дахау, котрі вимагали визнання геноциду нацистської Німеччини над ромами. Тодішній канцлер Гельмут Шмідт це підтвердив, визнавши знищення 500 тисяч циган у концентраційних таборах “убивством народу” — через расистські причини. Ще через 15 років ромів у Німеччині було визнано національною меншиною.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня