Як врятувати карпатські ліси і перевірити онлайн законність заготівлі деревини

Як врятувати карпатські ліси і перевірити онлайн законність заготівлі деревини

19:20 Грудень 30, 2019

Життя 2508 4 хвилини

Україна є одним із найбільших експортерів лісу у Європі. При цьому ніхто навіть приблизно не знає, яка частина його обсягу вивозиться за кордон незаконно. Це велика проблема, адже при таких умовах господарювання дана галузь є дуже привабливою для зловживань та порушень. Продаючи більш розвинутим країнам сировину Україна отримує «копійки», втрачаючи потенційні робочі місця, не розвиваючи власне високотехнологічне виробництво, «вбиваючи» власну екологію: адже в майбутньому доведеться витратити мільйони доларів для відновлення довкілля та ліквідацію численних наслідків стихійних лих.

Особливо актуальною є проблема вирубки дерев в Карпатах, яка значно підвищує ризики повеней та паводків. Після суцільних або непродуманих рубок схили втрачають здатність затримувати вологу та створюють небезпеку сходження снігових лавин або селів. Опади безперешкодно стікають до річок, викликаючи їхнє переповнення і розливання.

У 2015 році Верховна Рада ухвалила закон, яким на 10 років заборонила експорт лісоматеріалів в необробленому вигляді. Але заборона на експорт лісу є порушенням ключових торговельних положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, які забороняють будь-які форми обмежень на експорт.

Для вирішення проблеми незаконної вирубки лісу та контролю за всім цим процесом кілька днів тому було оприлюднено інформацію про 37,9 тисячі виданих дозвільних квитків на заготівлю деревини. Її можна знайти на сайті пілотного проєкту Держлісагентства «Ліс у смартфоні». Про це повідомляє пресслужба уряду.

Розроблена онлайн-карта рубок, яка також працює у пілотному режимі, поширюється на 14 областей – Чернігівську, Полтавську, Рівненську, Київську, Волинську, Тернопільську, Закарпатську, Житомирську, Сумську, Миколаївську, Вінницьку, Херсонську, Черкаську, Одеську та Новоайдарське лісове господарство Луганського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Як користуватись?

Кожна людина може зайти з комп’ютера чи телефону на сайт lk.ukrforest.com та ознайомитися із переліком лісорубних квитків на заготівлю деревини або перевірити на карті законність здійснення рубок.

Перебуваючи безпосередньо у лісі, Вам потрібно зайти на сайт lk.ukrforest.com і обрати опцію «Карта». У Вашому телефоні має бути ввімкнена геолокація. Тоді на он-лайн карті автоматично визначиться Ваша геопозиція у лісі. Натиснувши на відповідний номер виділу, Ви побачите інформацію про рубку, а також зможете переглянути відповідний лісорубний квиток. Перевірити походження деревини можна за номер бирки, автомобіля, товарно-транспортною накладною (ТТН) на сайті open.ukrforest.com.

Зазначимо, наразі державне підприємство «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» Держлісагентства продовжує процес технічного завантаження документів та он-лайн карти, вдосконалює сервер сайту. Свої зауваження та пропозиції щодо покращення он-лайн сервісу можна надіслати на адресу https://lk.ukrforest.com/support.

З інформацією про реалізаційні та фактичні ціни на деревину, аукціонні та тендерні торги можна ознайомитися на сайті https://www.ukrforest.com/

Експерти в один голос погоджуються, що вирішити проблему українських лісів можна тільки через системний підхід, який буде максимально зберігати природу і поєднувати у собі й економічну функцію. А це значить, що всі громадяни мають допомагати у цьому процесі. І, у випадку виявлення правопорушення (самостійно перевіривши через смартфон інформацію) повідомити відповідні органи влади та правопорядку про злочин.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня