У новому році для українців підготували новий порядок взяття на військовий облік
Наприкінці року уряд ухвалив новий порядок військового обліку. Зміни торкнуться призовників, резервістів та військовозобов’язаних. Постановою №1487 посилено облік та контроль за взяттям на облік військовозобов’язаних, оцифровано багато процесів та впроваджено обмін даними між органами влади та працедавцями задля реєстру людей, які підлягають військовому обліку.
Єдиний цифровий реєстр для усіх військовозобовʼязаних
Відтепер проводити військовий облік українців будуть за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Дані до реєстру вноситимуть уповноважені особи у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, (колишні військомати), а також у підрозділах служби зовнішньої розвідки та СБУ.
Призовники та військовозобов’язані зможуть подавати відомості про себе, в тому числі про зміну місця проживання через “Дію”. Наразі невідомо, коли саме запрацює процедура військового обліку в Дії.
У зв’язку з переїздом, військовозобов’язаний має в семиденний термін повідомити про це через ЦНАП, Дію, або безпосередньо звернутися в центр комплектування.
Постановка та зняття з обліку по віку
Призовники зобов’язані ставати на військовий облік із 16 років у рік досягнення ними 17-річного віку. Облік вестимуть до 27 років. Після набуття граничного віку для перебування на військовому обліку (60 років), військовозобов’язаний має у семиденний термін з’явитися у свій центр комплектування та знятися з військового обліку, передає BBC.
Обліковуватимуть працюючих і безробітних
Під час прийому на роботу або навчання, підприємства перевірятимуть у працівника військовий обліковий документ. Тільки після взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, роботодавець їх має право прийняти на роботу.
Підприємства, установи та організації, а також державні органи та органи місцевого самоврядування зобов’язані контролювати серед своїх співробітників, чи військовозобов’язані стоять належним чином на військовому обліку, та надавати про них інформацію у відповідні органи влади.
Також на роботодавців покладені обов’язки з оповіщення таких працівників щодо викликів у центри комплектування. Відтак, роботодавці мають забезпечити їхнє своєчасне прибуття. Крім цього, повістки може вручати керівник прямо на робочому місці.
Водночас, центри зайнятості так само мають подавати інформацію про військовозобов’язаних, які є безробітними та стоять на відповідному обліку.
Військовозобовʼязані жінки
Зобов’язані ставати на військовий облік жінки-лікарі та фармацевтки. Якщо дотепер вони не перебували на військовому обліку, то до кінця 2026р. ще можуть працевлаштуватися як не військові, пише портал “Про Україну”. Жінки, які мають споріднену з військово-обліковою спеціальність, можуть ставати на військовий облік за власним бажанням.
Військовозобовʼязані за кордоном
Чоловіки, які живуть за кордоном, також підлягають обліку. Обов’язок щодо військового обліку таких чоловіків покладено на консульства України за кордоном. Відтак, дипустанови України зобов’язані:
- інформувати своїх громадян про початок призову на строкову військову службу (нагадаємо, що під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться) ;
- сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних та резервістів, під час проведення мобілізації та у воєнний час (особливий період) ;
- вести військовий облік тих військовозобов’язаних, резервістів та призовників, які перебувають на тимчасовому консульському обліку.
Якщо українець перебуває за кордоном менше 3 місяців, то ставати на військовий облік за кордоном обов’язку немає.
Усім міністерством та органам виконавчої влади надано термін шість місяців, щоб привести всі свої нормативно-правові акти у відповідність до змін, які вносяться цією постановою.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися