Виїзд українських чиновників за кордон. Кого торкнуться обмеження і які залишили лазівки?

Виїзд українських чиновників за кордон. Кого торкнуться обмеження і які залишили лазівки?

12:39 Лютий 9, 2023

Життя 2097 6 хвилин

Magyar

Третого лютого стало відомо про те, що двох українських чиновників не випустили за кордон. Все через те, що держслужбовці потрапили під обмеження, які накладено на низку чиновників.

Так, після серії скандалів, пов’язаних з відпочинком держслужбовців різних рівнів за кордоном, 23 січня Зеленський підписав указ. Ним вводиться в дію рішення РНБО про обмеження виїзду державних службовців за кордон. У свою чергу, Кабінет міністрів розробив порядок перетину кордону посадовцями та 27 січня ухвалив відповідну постанову, яка дозволяє їм виїзд лише в службові відрядження.

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, народні депутати, представники місцевих органів влади, уряду, прокурори, судді та інші посадовці зможуть перетинати кордон на підставі службового відрядження, а кататися на відпочинок — ні, передає LB.ua

Відтак, державні чиновники, як чоловіки, так і жінки, більше не зможуть виїжджати з країни без службової цілі. Крім низки високорангових посадовців, обмеження торкнуться, зокрема, депутатів місцевих рад, заброньованих працівників, керівників та заступників державних підприємств, а також керівників структурних підрозділів державних органів та органів місцевого самоврядування.

Всі перераховані в постанові уряду категорії державних службовців мають право виїжджати за межі України тільки після отримання відповідного дозволу та на підставі документів про службові відрядження.

Жінкам-депутаткам заборонили виїзд за кордон

У матеріалі BBC Україна йдеться, що вищевказаною постановою заборонили виїзд 15 тисячам жінкам-депутаткам місцевих рад, з яких понад 9,5 тисяч є депутатками сільських та селищних рад.

За даними ЦВК, 37% місцевих депутатів в Україні — жінки. Примітно, що у селах відсоток жінок у сільських радах найбільший. При цьому, вони не є державними службовцями та не отримують оплату за свою роботу.

Як вказують експерти, чоловікам, які мають понад 60 років, але є чиновниками чи депутатами, ця постанова також заборонила виїзд закордон.

На свободу пересування не зважають

Радник з юридичних питань громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк зазначає, що постанова в цілому має недоліки, які пов’язані з обмеженням свободи пересування. Незважаючи на те, що постанова загальним правилом накладає заборону на виїзд невійськовозобов’язаних жінок та чоловіків старше 60 років, обмеження встановлюється для усіх зазначених у постанові чиновників незалежно від їх статі чи віку.

За словами експерта, практика підзаконного обмеження в реалізації прав людини не відповідає Конституції України, що неодноразово підтверджувалося рішеннями Конституційного суду України. Подібною є ситуація з перетином державного кордону, в тому числі в умовах воєнного стану, — передає ВВС Україна.

Чиновників покарано – електорат задоволений

За словами Ірини Геращенко, представниці фракції “Європейська солідарність”, людям подобається, коли чиновників карають. Про це пише BBC Україна. На думку депутатки, у постанові йдеться про дискримінацію невійськовозобов’язаних жінок, які знаходяться на держслужбі і зможуть відтепер виїхати тільки у виняткових випадках.

Винятки і лазівки таки є

У постанові прописано обставини, за яких державні службовці таки можуть виїхати закордон. Це стосується тих держпосадовців, які є одиноким батьком чи матір’ю неповнолітньої дитини та метою поїздки в відвідання дитини за кордоном або супроводження її для виїзду за межі України. Однак, для цього потрібно пред’явити відповідні документи.

Держслужбовці можуть покинути Україну з метою лікування, при наявності підтверджуючих документів та листа від МОЗ. Також причиною для виїзду держслужбовця закордон є смерть одного із родичів за кордоном першої або другої лінії споріднення.

Хто контролюватиме?

Уряд уже надав доручення всім державним органам влади надати списки осіб держслужбовців, адже станом на кінець січня прикордонники не мають бази осіб, яка б дозволяла їм відокремлювати державних службовців при перетині кордону, зокрема жінок.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня