Велика Британія може відмовитися від своєї останньої африканської колонії

Велика Британія може відмовитися від своєї останньої африканської колонії

13:38 Березень 2, 2023

Життя 5615 4 хвилини

Magyar

Архіпелаг Чагос, жителі якого були виселені в 1968–1973 роках, використовується Великобританією та Сполученими Штатами як військова база.

До середини 1960-х зменшення Британської колоніальної імперії прискорилося. Однак у 1965 році, коли Великобританія поступилася Гамбією та Мальдівами, вона заснувала нову колонію. Під час переговорів з Маврикієм англійці відхопили 58 менших островів і створили з них Британську територію в Індійському океані.

У 1968–1973 роках жителів островів було переселено.

Причина таких кроків криється в Холодній війні. Острови Чагос мали стратегічне значення для Великобританії для забезпечення присутності в Індійському океані. Наприклад, найбільший острів, Дієго-Гарсія, в англійців орендували американці, які розмістили тут військову базу. Після терористичних атак 11 вересня 2001 року вона мала вирішальне значення для авіаударів по Афганістану та Іраку. А на сьогодні острови важливі через експансію Китаю.

Мешканці архіпелагу були переселені на Маврикій та Сейшели. У 2002 році Великобританія надала громадянство всім, хто народився на островах Чагос, а також їхнім дітям.

Сьогодні близько трьох тисячі мешканців острова Чагос живуть поблизу лондонського аеропорту «Гатвік», очікується прибуття ще п’яти тисяч.

У 2017 році ООН, посилаючись на Міжнародний суд, поставила на голосування питання, чи повинна Великобританія повністю деколонізувати Маврикій. Британію підтримали лише 15 країн. У 2019 році Міжнародний суд ООН визнав, що Лондон продовжує здійснювати адміністративну діяльність на островах Чагос, і зобов’язав якомога швидше припинити це.

У 2021-му, коли між Маврикієм і Мальдівами виникли прикордонні суперечки щодо островів Чагос, вони також звернулися до Міжнародного суду ООН. У 2020 році Організація Об’єднаних Націй зобразила архіпелаг як частину Маврикія на своїй офіційній карті світу. Коли Велика Британія засудила російську агресію проти України, африканські політики запитали, що ж тоді британці досі роблять на островах Чагос.

Раніше обґрунтування Великобританії полягало в тому, що вона гарантуватиме суверенітет, коли Дієго-Гарсія більше не буде потрібен для оборонної мети. У вересні 2022 року цю тему знову порушили на зустрічі між тодішньою прем’єр-міністеркою Великобританії Ліз Трасс та прем’єр-міністром Маврикія Правіндом Джагнаутом, і Сполучене Королівство зобов’язалося діяти щодо згаданого питання на основі міжнародного права.

Відтоді завершилися два раунди переговорів. Хоча те, що було сказано на цих зустрічах, є секретною інформацією, очікується, що Великобританія відмовиться від островів Чагос раз і назавжди.

Водночас Маврикій і надалі гарантуватиме функціонування військової бази США, яка буде створена за договором оренди на 99 років. Згідно з чинними домовленостями, військова присутність Британії на Дієго-Гарсія можлива до 2036-го.

 (index.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня