Чому в США хочуть заборонити TikTok і чим він небезпечний для України?
Уряди країн світу занепокоєні тим, що TikTok може бути використаний китайською владою для впливу на громадську думку. Протягом останніх трьох років компанія намагається довести уряду США, що не співпрацює і не передає ніякі дані китайському уряду. Через це найпопулярніша соцмережа опинилася під загрозою закриття.
TikTok шпигує за користувачами чи ні?
За словами тайванського дослідника з Університету Торонто Пеллеона Ліні, TikTok може мати приховану функцію, яка може порушувати конфіденційність її користувачів. Цю функцію можна вмикати і вимикати без відома користувача в налаштуваннях коду сервера. Однак, доказу того, що TikTok намагається отримати доступ до списків контактів чи даних геолокації користувачів, або обійти гарантій конфіденційності, які вбудовані в операційні системи iOS та Android, він не знайшов.
Видання Washington Post три роки тому робило дослідження та дійшло висновку, що TikTok не збирає більше даних своїх користувачів, аніж звичайна соцмережа.
Уряди обґрунтовують свої рішення щодо заборони TikTok тим, що навіть ті дані, які збирає Тік ток, можуть напряму потрапляти до рук китайської влади.
Хто вже заборонив додаток?
У Канаді урядовцям вже заборонили користуватися застосунком, а прем’єр міністр Джастін Трюдо закликав звичайних громадян задуматися про безпеку власних даних.
23 лютого 2023р. Єврокомісія заборонила своїм співробітникам використовувати TikTok. Це стосується як корпоративних гаджетів, так і приватних телефонів співробітників.
У Данії заявили про шпигунські ризики, які пов’язані з TikTok, а Міністерство оборони країни оголосило про заборону використання додатку на пристроях своїх працівників.
У Бельгії служби з безпеки та кібербезпеки дотримуються думки, що TikTok має зобов’язання щодо співпраці з китайськими спецслужбами.
В чому небезпека для України?
У 2022р. TikTok користувалися 10,6 млн українців. В умовах, коли РФ зближується з Китаєм, побоювання щодо безпеки персональних даних користувачів застосунку тільки посилюються. Адже користувачі TikTok також служать в ЗСУ.
Андрій Пастушенко, експерт з кібербезпеки, розповідає, що нам не відомо як саме метадані передаються застосунком. Він підкреслює, що мережа серверів, яку використовують для роботи з українськими користувачами, розміщується на території РФ. А дані, які збирає додаток, є цінними для спецслужб та OSINT-спеціалістів.
Кому вигідно заблокувати TikTok?
Існує думка про те, що уряди навмисно блокують TikTok, щоб попередити масове розповсюдження інформації, революції чи акції протестів. Особливістю TikTok є те, що він дозволяє користувачам відкрито ділитися з іншими користувачами інформацією. При цьому, алгоритми соцмережі побудовані так, що відео від будь-якого юзера, якщо воно актуальне і цікаве широкій публіці, зможе побачити величезна кількість людей за лічені години, які навіть не є підписаними на користувача і ніколи раніше з ним не взаємодіяли. На відміну від інших соцмереж, де люди бачать здебільшого тільки дописи від тих, на кого підписалися – від інфлюенсерів. А як відомо, рекламу в інфлюенсерів можна легко закупити. І таким чином вплинути на думки людей, які на нього підписані.
Наприклад, в той час як в Інстаграми за пошуковим запитом Україна ви побачите тільки квіточки-собачки, то в TikTok ситуація зовсім інша: тут війна, солдати і все як відбувається в реальності. Те саме за запитом Франція, де зараз відбуваються бурхливі масові протести і цей контент є доступним та видимим для інших користувачів TikTok. В Інстаграмі в той же час за запитом Франція у топ-видачі футбол, тут все спокійно, ніби нічого й не відбуваєтсья.
США зможуть забороняти “в ручному режимі” застосунки
Ще на початку березня у США представили законопроект, згідно з яким влада зможе забороняти технологічним компаніям працювати, якщо вони становлять загрозу національній безпеці. Закон поширюється на країни, політика яких спрямована на протистояння із США. До таких країн належить Куба, Китай, Іран, Північна Корея, Венесуела та Росія. Процедура заборон може зачепити компанії, які мають доступ до конфіденційних особистих даних більш ніж одного мільйона громадян США. Це означає потенційну можливість заборони припинення відносин між TikTok та магазини мобільних додатків таких як Apple Store та Google Play Market.
Конгрес США вже підтримав закон, згідно з яким президент зможе забороняти цей додаток або інші програми чи сервіси, для громадян загалом чи представників окремих професій.
Що буде з додатком TikTok?
Влада США вимагає від китайських власників продати свої частки TikTok. Керівництво компанії веде перемовини щодо продажу соцмережі. За прогнозами Bloomberg, TikTok імовірно відокремиться від своєї материнської компанії ByteDance. Як повідомляє Економічна правда, 50% акцій компанії належать міжнародним інвестором, 20% — працівникам і 20% — засновникам TikTok.
Генеральний директор TikTok Шоу Цзи Чу запевняє, що компанія ніколи не передавала даних американських користувачів китайському уряду. А відомості про користувачів із США зберігаються за межами Китаю.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися