Чи варто йти в ІТ? Що відбувається із ІТ ринком України

Чи варто йти в ІТ? Що відбувається із ІТ ринком України

18:00 Квітень 30, 2023

Життя 1123 5 хвилин

Для працівників ІТ-індустрії настали непрості часи. Через війну, блекаути, розвиток штучного інтелекту та глобальну тенденцію скорочення кількості працівників у IT компаніях, дефіцит вакансій, “увійти в IT” стає все важче.

Масові звільнення прокотилися по глобальних ІТ-компаніях

2023 рік ознаменувався масовим скороченням персоналу у технологічних компаніях по всьому світу. З початку року звільнення торкнулося вже понад 184 тисяч працівників. Найбільше людей звільнили в Google — 12 тис, Meta – 10 тис., та в Microsoft — 10 тис., передає Новое время з посиланням на портал Layoffs.fyi. Загалом хвиля скорочень пройшла у 616 IT-компаніях по всьому світу.

Для порівняння, впродовж всього 2022 року у 1024 компаніях звільнили 164,5 тис співробітників.

Що з українським ринком ІТ послуг?

Український сектор IT у 2022 році надав найбільше послуг на експорт та досяг найвищого показника впродовж всього часу існування індустрії. Експорт IT послуг з України забезпечив прихід валютних надходжень в українську економіку в розмірі 7,34 млрд дол. Порівняно з попереднім, довоєнним роком, експорт IT послуг збільшився на 400 млн дол.

Як зазначив виконавчий директор IT Ukraine Association Костянтин Васюк, цифра в більш ніж 7 млрд – це найбільший показник за всю історію існування українського IT. Водночас, збільшилася сплачена сума податків та зборів до бюджету, а також кількість фізичних осіб підприємців з IT-КВЕДами.

За підсумками першого кварталу, експорт українських IT-послуг скоротився на 16%, в порівнянні з першим кварталом минулого року.

За словами Асоціації ІТ Ukraine, причинами такого зниження були зростання надвисокими темпами у попередні роки, а також традиційна закономірність падіння у кожному першому кварталі, порівняно з першим кварталом попереднього року. Як пише Новоє время, такі показники свідчать про те, що ані зростання, ані падіння галузі очікувати не варто, так як галузь виходить на усталені показники.

Що очікувати від ІТ-ринку?

Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster щодо очікувань на 2023р. говорить про те, що він буде складніше ніж 2022р.. Адже в минулому році компанії продовжували працювати за контрактами, які були укладені ще до початку війни.

За словами СЕО ЕРАМ степана Митиша, у 2020-2021рр. спостерігався значний ріст, який продовжився і в 2022р. Бум цифровізації був спричинений пандемією COVID.

Стільки айтішників уже не потрібно?

В цілому, 2023р. буде дуже складним, а в 2024-му також не варто очікувати покращень. Адже, допоки не закінчиться війна, говорити про розвиток IT індустрії зарано, підкреслив Митиш в коментарі Інтерфакс-Україна.

Всі ці глобальні і внутрішні процеси неодмінно відображаються на ринку праці: кількості вакансій та зарплатах спеціалістів. Уже зараз кількість вакансій зменшується, а кількість претендентів тільки зростає. Тому, за словами Митиша, скорочення в українських компаніях, так само як і в глобальних, будуть мати місце у 2023р.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня