Тячівське сміття і надалі потрапляє на полігон Чопа
Представники Чопської міської ради Чопа та Тисаашваньської сільської ради, на чолі із сільським головою Чабою Ферко, нещодавно зупинили сміттєвоз при в’їзді на чопське сміттєзвалище. Вантажівку орендує комунальне підприємство «Чистий Чоп» від свалявського підприємства. Водій на контакт не пішов, закрив транспортний засіб, а потім пішов із місця події.
Пізніше патрульні поліції та слідчі знайшли водія, якого допитали. Також поспілкувалися і з директором підприємства «Чистий Чоп» Ростиславом Петрушком. Вантажівку заблокували та не дозволили спорожнити на сміттєзвалищі.
За словами Тисаашваньського сільського голови Чаби Ферко, кількість відходів на чопському сміттєзвалищі з осені зросла в 5-6 разів, адже вже майже рік сміття зі Сваляви та Свалявського району привозять сюди у величезних контейнерах.
Погіршує ситуацію те, що полігон комунального підприємства «Чистий Чоп», котре займається вивозом побутових відходів у місті, знаходиться на території с.Тисаашвань. Сюди мешканці навколишніх сіл не можуть самі привозити відходи, накопичені на обійстях, лише через організований сільрадою двічі на тиждень колективний збір.
Спочатку за надану ділянку чопське комунальне підприємство погодилося безкоштовно вивозити сміття з території навколишніх сіл. Але насправді це ніколи не було безкоштовно, каже сільський голова. «Ще у вересні місцевий житель звернув мою увагу на те, що великі контейнери перевозять сюди сміття здалеку. Вантажні автомобілі завжди прибували на світанку або у вихідні. Я затримав один із представниками місцевої ради, водій сказав, що привіз відходи з Нересниці Тячівського району і що, на його думку, це повністю законно, адже він має на це дозвіл. У зв’язку з інцидентом у жовтні на засідання місцевої ради ми запросили директора підприємства «Чистий Чоп» Ростислава Петрушку. Він пояснив, що сміттєвоз їхнього підприємства на ремонті, зараз машину орендують у тячівського підприємця на прізвище Костєвич, а розраховуються за це натурою – дозволяють привозити відходи з Тячівщини на чопський полігон», – розповів Чаба Ферко.
6 листопада Тисаашваньська сільська рада написала офіційний лист міському голові Чопа з проханням надати документи для підтвердження того, що місто законно використовує землю села, та копію договору з тячівським підрядником. Валерій Самардак на лист досі не відповів. Водночас, міська рада створила комісію для аудиту міських комунальних підприємств на чолі з Оскаром Балогом, керівником фракції КМКС у міськраді, колишнім заступником Чопського міського голови. Крім того, Чопська міська рада своїм рішенням заборонила транспортувати відходи з інших населених пунктів до Чопа.
«Представники Чопської міськради посилаються на рішення сільської ради 2001 року, яким ми нібито передали їм територію площею 2 гектари. Однак ми не знаходимо жодного сліду цього документа в архівах сільради. Інші контракти з ними також закінчилися в 2011 році, і з цього часу з нами не підписано жодних угод», – розповідає Чаба Ферко.
«Незважаючи на рішення міської ради, транспортування тячівського сміття на околицю с.Тисаашвань продовжувалося. Лише побутові відходи вивозили з Тячева спочатку в ангар в Ужгороді, а звідти Чопський сміттєвоз привозив його сюди, – каже Чаба Ферко. – Їх знову викрили у березні. Зараз уже сміттєвозом з Ужгорода привозить відходи на майданчик комунального підприємства Чопа вдень, а звідти на сміттєзвалище рано-вранці. Цього разу ми це знову викрили, сподіваюся, що нарешті Чопська міська рада здійснить якийсь рішучий крок. Про це ми також повідомили у листі Ужгородську РДА».
Очільник комісії, створеної у Чопській міській раді для аудиту роботи комунальних підприємств, на наше прохання прокоментував ситуацію та уточнив деякі деталі на основі офіційних документів.
«Рішенням Тисаашваньської сільської ради від 3 лютого 2001 року земельну ділянку сільради площею два гектари на межі з містом Чоп передано місту для тимчасового полігону та зберігання комунальних відходів на 25 років. Підписали відповідний договір сільська рада на чолі з тодішнім головою Ференцем Горватом та відповідне комунальне управління Чопської міськради. Згідно з документом, місто зобов’язалося безкоштовно вивозити сміття із с.Тисаашвань. Потім договори щороку оновлювалися, ми вивчили їх із моїми колегами, копії я маю на руках. Після розслідування комітету ми з’ясували, що наша сучасна вантажівка для вивозу сміття марки «Volvo», яку ми раніше отримали від словацької компанії, була передана підряднику на прізвище Костевич у серпні минулого року і зараз знаходиться на майданчику в м.Мукачево. Авто там ремонтують, але з того часу без результату. Ми поцікавились у працівників автосервісу про ситуацію. Вони розповіли, що сміттєвоз готовий до експлуатації, потрібно відремонтувати лише коробку передач, що коштує приблизно 8 тисяч гривень. З іншого боку, на папері, автомобіль оцінили всього в 150 000 гривень, а в контракті прописали: якщо ремонт обійдеться дорожче, автомобіль залишиться там взамін за роботу. Тобто, автомобіль міста Чоп просто хочуть вкрасти. Це констатовано і в протоколі нашої комісії. Також придумали, що під час ремонту нашого автомобіля компанія під назвою Konsalting, яка вивозить сміття із Тячева, надасть в оренду Чопу сміттєвоз за 3 750 гривень на день. Проте орендну плату вносити не потрібно, взамін тячівське сміття привозитимуть на чопський полігон. Спершу директор підприємства «Чистий Чоп» заперечував це. У листопаді 2019-го було доведено, що чутки правдиві, і навіть є контракт, а спочатку навіть складали протоколи, скільки кубометрів сміття було привезено. Ще в листопаді міська рада закликала Ростислава Петрушка, директора підприємства «Чистий Чоп» припинити імпорт сміття – нам це обіцяли. Після цього сміття перевозили сюди через ангар в Ужгороді. Це питання було порушено в березні цього року, і після цього випадку, і на останньому засіданні міської ради Чопа 18 травня, де ми ініціювали звільнення Ростислава Петрушка та Ігоря Гіжана, заступника міського голови, відповідального за цей напрямок, адже Чопський міський голова звалив всю провину на них. На засіданні ради заступник міського голови не відповідав на поставлені йому запитання, він сказав, що не зобов’язаний відповідати на запитання депутатів», – розповів Оскар Балог.
Окрім звільнення відповідальних, депутати закликали повернути міський сміттєвоз до Чопа, розірвати всі договори з тячівським підрядником, щоб сміття з іншого району не потрапляло на міський полігон. Адже, якщо сміттєзвалище буде заповнене, місто опиниться у скрутній ситуації, і величезні витрати, які будуть завдані, доведеться оплачувати місту.
Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися