У Вишкові відбулося урочисте центральне відкриття навчального року в угорськомовних школах Закарпаття

У Вишкові відбулося урочисте центральне відкриття навчального року в угорськомовних школах Закарпаття

11:35 Вересень 11, 2023

Життя 2776 9 хвилин

Magyar

Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство цього року організувало церемонію урочистого відкриття навчального року в угорськомовних школах Закарпаття у селищі Вишково на Хустщині. Голова громадської організації Ільдико Орос під час виступу на заході, який відбувся 9 вересня, наголосила: «Головною метою Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства і надалі залишається сприяння діяльності та розвитку закладів освіти на Закарпатті». А от щодо звуження прав закарпатських угорців вона зазначила: «Ця земля – і наша батьківщина, тут спочивають наші предки, тому ми, як угорська громада, хочемо мати однакові права, щоби ми могли розбудовувати країну, громадянами якої ми є, як державотворчі чинники і з належними їм правами та можливостями».

Урочисте центральне відкриття навчального року в угорськомовних школах Закарпаття відбулося в стінах Вишківської реформатської церкви. Захід розпочався богослужінням, яке очолив пастор Карой Єнеї.

Після виконання Державного і національного гімнів присутніх привітала очільниця Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства Ільдико Орос. Вона, зокрема, наголосила: «Минулий навчальний рік пройшов у тіні війни. Увесь навчальний рік та навіть протягом літніх канікул життя закарпатців було пронизане невизначеністю та непередбачуваністю».

Щодо угорськомовного навчання на Закарпатті Ільдико Орос зазначила: «З минулих років залишилися різні освітні закони, які негативно впливають на національні меншини, в тому числі на угорську. Наразі дуже мало позитивних ознак того, що уряд і парламент України будуть готові скасувати незаконні рішення, які загрожують існуванню наявної системи освіти для нацменшин».

Очільниця організації підкреслила: «Закарпатські угорці не покладаючи рук продовжують наполегливо вимагати повернення своїх набутих прав у сфері освіти рідною мовою».

Щодо роботи Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства протягом літа, Ільдико Орос повідомила: «Ми доклали максимум зусиль, аби полегшити той тягар, який звалився на дітей і який спричинений війною. Зокрема, ми організували відпочинок для 800 дітей у таборі в Угорщині, серед яких було і 200 українських дітей. Крім того, провели предметні олімпіади, у яких взяли участь 4 362 школярі. У літній школі «Без кордонів» займалося 2 500 дітей із 55 навчальних закладів».

Ільдико Орос висловила вдячність Державному секретаріату з питань національної політики Угорщини, а також угорським громадським та благодійним організаціям за сталу підтримку.

У зв’язку з останніми скандальними подіями в Мукачеві вона наголосила: «Процеси, які відбуваються в Мукачівській середній школі №3 ім. Ференца Ракоці ІІ, ще більше зменшують шанси на збереження якісної угорськомовної освіти в місті. Антиугорські дії міської влади Мукачева розпалюють міжетнічну напругу, що не служить інтересам ані закарпатської громади, ані України, тому ми просимо відповідні державні органи забезпечити дотримання наших прав, наданих законом».

Незважаючи на складну ситуацію, в 2023/2024 навчальному році в 99 закладах Закарпаття, де є угорськомовне навчання, в угорських класах почало навчатися загалом 14 728 учнів, зокрема 1126 дітей – у першому класі.

Ільдико Орос побажала педагогам плідного навчального року.

Очільник консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар під час виступу наголосив: «Ми бачимо, що в угорськомовних школах продовжує навчатися чимало дітей. Ми дуже раді цьому, адже в Україні вже понад п’ятсот днів триває війна. Уряд Угорщини намагається всіляко допомагати Україні. Цього літа кілька тисяч українських дітей відпочивали в Угорщині. Сподіваємося, що війна невдовзі закінчиться. Уряд Угорщини виступає за мир. Дуже важливо, щоб закарпатські угорці пережили цей важкий період із найменшими втратами, і в цьому дуже допомагають учителі. Ви виховуєте нове покоління, яке стане ядром ​​закарпатських угорців». Дипломат також підкреслив, що уряд Угорщини і надалі надаватиме всебічну допомогу закарпатським угорцям.

Голова Верхньотисянського регіонального осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Йожеф Шарі у своєму виступі підкреслив: «Перший дзвоник у житті вишківської угорськомовної спільноти пролунав понад п’ятсот років тому. Навіть під час кривавого періоду історії за сприяння церкви тут тривало навчання. Пишаймося тим, що навчання тут розпочалося і зараз. Для того, аби об’єднати всіх учнів під одним дахом у Вишкові, знадобилося чимало часу. […] Важливо, щоб у нас були навчальні заклади і життя в них, а також віддані своїй справі вчителі та батьки. Усе це вкрай потрібно для збереження нашої закарпатської угорськомовної шкільної системи. Не випадково відкриття нинішнього навчального року проводимо саме в реформатській церкві, адже 21 століття атакувало віру, але ми повинні триматися нашої християнської культури».

Після промов виступили учні Вишківського ліцею ім. Ференца Келчеї.

До вчителів, які лише розпочинають свій професійний шлях, звернулася педагогиня на пенсії Емма Сейлеш: «Особа вчителя так само важлива, як і предмет, який він викладає. Для того, щоби формувати особистість наших учнів, необхідна безумовна увага, адаптація до їхніх потреб, багато терпіння та певне смирення. Необхідно вірити: в кожній дитині є щось особливе і цінне, що можна розвивати, саме це і є першочерговим завданням кожного вчителя – знайти та розвивати. Ми, вчителі шкіл для національних меншин, маємо працювати та робити краще, більше, щоби батьки обирали нашу школу, угорську школу. Тут формується наше майбутнє, життєздатність наших шкіл є запорукою нашого збереження».

Вчителька Вишківського ліцею ім. Ференца Келчеі, вітаючи своїх колег, зазначила: «Бути вчителем-початківцем – це все одно, що бути художником-початківцем. Переді мною красиве біле полотно, є всі необхідні інструменти, я маю уявлення про те, що хочу побачити на полотні, у мене є теоретичні знання, мені бракує лише практики та досвіду. Але я знаю, що на цьому шляху я не одна, адже так само, як поруч із художником-початківцем є досвідчені художники, так і поряд зі мною є досвідчені колеги-вчителі, з допомогою яких можна подолати всі початкові труднощі. Бути вчителем – це настільки благородна справа, що варто викластися на повну. Адже кожен день ми проводимо час зі справжніми дивами, поруч з якими щодня можна поринути в нові пригоди в лісі знань. Кожен день інший, кожен день — це нові можливості, бути вчителем — це привілейоване завдання, яке супроводжується великою відповідальністю».

Після привітань Імре Бенедек зачитав заяву Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства з нагоди відкриття 2023/2024 навчального року.

Захід завершився виконанням пісні «Созат».

Еніке Вараді/Várady Enikő

Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня