Озонова діра над Антарктидою зросла до величезних розмірів
Одну з найбільших озонових дір в історії нещодавно виявив супутник Європейського космічного агентства.
Озонова діра – це частина стратосфери Землі, де концентрація молекул озону значно нижча, ніж в інших ділянках. Через неї на поверхню землі проходить більша частина шкідливих ультрафіолетових променів Сонця, що може мати негативний вплив на клімат планети.
Відповідно до вимірювань супутника Європейського космічного агентства, над Антарктидою цього року було виявлено одну з найбільших озонових дір, повідомляє Interesting Engineering. 16 вересня 2023 року площа «стоншеного шару» збільшилася до 26 мільйонів квадратних кілометрів. Це ділянка, яка приблизно втричі перевищує територію Бразилії.
Існування озонової діри над Антарктикою вперше було виявлено в 1980-х роках, коли вчені спостерігали швидке та різке зниження концентрації озону над материком протягом весняних місяців.
Міжнародний рівень використання озоноруйнівних речовин регулюється Монреальським протоколом 1987 року, який передбачає стале припинення їхнього виробництва та використання. Це посприяло тому, що озоновий шар почав відновлюватися.
На думку науковців, нинішнє стоншення можна пояснити виверженням підводного вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай, але конкретних доказів цієї гіпотези поки що немає. Водночас, згідно з дослідженням, опублікованим навесні 2023 року, в атмосфері стає дедалі більше заборонених хімікатів, і вчені не розуміють, чому саме. На сьогодні невідомо, як і коли зменшиться розмір стоншеної ділянки.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися