Із світлом чи без? Чи буде ця зима для закарпатців важчою за попередню

Із світлом чи без? Чи буде ця зима для закарпатців важчою за попередню

10:27 Жовтень 30, 2023

Життя 1666 12 хвилин

Magyar

Із початком осені у багатьох засобах масової інформації почали з’являтися повідомлення про те, що невдовзі уже мають почалися відключення світла на території всієї України. Люди забили на сполох і почали знову інтенсивно скуповувати генератори, різні сонячні ліхтарі та свічки. Тим не менше, паніки, як торік, уже ні в кого немає, адже до відключень закарпатці активно підготувалися.

А що кажуть чиновники та електрики? Що думають самі краяни про графіки відключень? Чи дійсно ця зима може бути для закарпатців важчою за попередню? Відповідь шукав «Карпатський об’єктив».

Що кажуть електрики

У «Закарпаттяобленерго» наголошують, що сіяти паніку не варто, бо інформація про застосування в Україні графіків відключень електроенергії з 1 жовтня 2023 року є недостовірною.

«Міністерство енергетики повідомляє, що наразі електроенергетична, вугільна, нафтогазова галузі посилено готуються до нового опалювального сезону, – стверджують у пресслужбі. – Варто наголосити, що зараз у державі триває найбільш масштабна за всі часи незалежності ремонтна кампанія на об’єктах енергетики.

Завдяки цим зусиллям енергосистема повною мірою буде готова до проходження опалювального сезону без відключень електроенергії та відповідно обмежень споживачів.

Електроенергії, виробленої українськими електростанціями, наразі достатньо для забезпечення потреб споживачів. У денні години спостерігається профіцит потужностей. А тому застосування відключень з 1 жовтня у будь-якому з регіонів країни не планується.

Однак відключення споживачів можливі у випадку пошкодження енергетичної інфраструктури ворогом під час обстрілів, як це відбувалося минулого опалювального сезону».

Крім того, у енергетичній компанії додають, що торік у деяких регіонах справді виникали ситуації із несправедливим розподілом електроенергії між споживачами, операторами системи розподілу, тому зараз були розроблені та заздалегідь опубліковані графіки можливих відключень, які можуть бути застосовані виключно у разі обстрілів та пошкодження енергетичного обладнання.

«На сьогодні жодних відключень побутових споживачів під час усього осінньо-зимового періоду не передбачається», – запевняють у «Закарпаттяобленерго».

Утім як буде взимку, ніхто прогнозувати не береться, оскільки ризик обстрілів критичної інфраструктури залишається високим.

«На жаль, ми маємо негативний досвід минулої зими, але це дає нам змогу підготуватися до можливих російських атак. Ми всі – і ППО, і енергетики, і українці – знаємо чого чекати від ворога. Українці перші у світі мають винайти конструкції, які захищають електричне обладнання від ракет та дронів. Досвід наших фахівців щодо захисту зараз дуже цікавить наших колег у Європі та США», – наголошує голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Яка позиція у чиновників

Голова Закарпатської ОВА Віктор Микита каже, що до енергетичних викликів область хоч і готова, але в цілому ніхто не може знати, що нас чекає взимку.

«Я не знаю, може голові розвідки Кирилу Буданову щось відомо, чи очільник СБУ Василь Малюк володіє якоюсь інформацією про те, які готуються обстріли, які атаки планують росіяни на енергетичну інфраструктуру. Але ми повинні готуватися до різних варіантів. Усі заходи щодо захисту енергетичної інфраструктури в області було проведено. Чи є вони достатніми – ніхто не може знати. Нам невідомо, яке озброєння, ракети якого типу планує застосовувати ворог. Ми маємо бути готовими до різноманітних сценаріїв. Але у цілому Закарпаття перебуває у найбільш західному куточку України і є найбільш захищеним регіоном, бо для того, аби до нас щось долетіло, той же «Шахед» повинен пролетіти велику кількість областей і безпілотники, як правило, повітряні сили збивають. Тому сподіваюся, що наше ППО буде працювати добре і зиму ми переживемо без якихось турбулентних ситуацій!», – запевнив він.

Профільний заступник Ужгородського міського голови Іван Завидняк зізнається, що в цілому до зими Ужгород готовий, хоча з генераторами деякі міські школи мають проблеми.

«Ще станом на кінець літа 90 відсотків комунальних закладів до опалювального сезону були готовими. У школах та дитсадках влітку оновлювалися котельні, змінювалися або ремонтувалися теплові мережі, – зазначив чиновник. – Але при цьому 10 закладів освіти мають потребу у генераторах більшої потужності. Проте це питання вирішиться найближчим часом, бо частину коштів на їхнє придбання готові надати іноземні партнери, а частину буде виділено з міського бюджету. Загалом генератори є у всіх медичних та освітніх установах Ужгорода, просто деякі з них потребують більшої потужності. Крім того, триває реконструкція кількох укриттів, які використовують навчальні заклади для забезпечення безпеки учнів, а також оновлення генеруючого обладнання на об’єктах критичної інфраструктури.»

Якою є думка закарпатців

Та якщо комунальні заклади до перебоїв зі світлом готові, вдома кожному питання щодо опалення та освітлення доводиться вирішувати особисто… Тож як підготували закарпатці до ймовірних відключень і чи дійсно розраховують на важку зиму?

«Як на мене, ми вже загартувалися, налякати нас нічим не вдасться. Більшість людей ще торік купили як генератори, так і різні пристрої для того, аби не сидіти у темряві, мати можливість зарядити телефони, працювати безперебійно, незважаючи на відсутність струму в розетках. У мене, зокрема, є генератор як вдома, так і на роботі. Маю сонячні зарядні пристрої, звичайні павербанки. Серед знайомих дехто придбав сонячні генератори, або ж портативні електростанції. Бізнесу без цього не вижити. Ми не можемо собі дозволити простої, ми маємо тримати економічний фронт і платити податки. Зима не лякає, важчою, ніж минула, коли відключення стали для всіх несподіванкою, ця вже точно не буде!», – наголошує підприємець із Ужгорода Віктор Камінський.

Звісно, краяни сподіваються, що зима усе ж мине без відключень, але сонячні панелі влітку встановило доволі багато мешканців області.

«Я не буду називати суму, у яку це родині обійшлося, але термін окупності у панелей 3-4 роки. За цей час вони на себе зароблять точно! Крім того, більше відключення мене не лякають. Аби придбати необхідне обладнання, продав два автомобілі, плюс мав деякі накопичення, – зізнається «Карпатському об’єктиву» Володимир Стегура з Мукачева. – Ми обоє з дружиною працюємо віддалено, повинні мати цілодобово доступ до Інтернету, у нас мають бути в робочому стані комп’ютери. Тому ми вирішили, що інвестиція у сонячні панелі буде вигідною і ми зможемо забезпечити себе електроенергією незалежно від того, чи будуть відключення, чи ні, чи піднімуться тарифи у постачальників, чи залишаться незмінними. Крім того, сонячна електрика є екологічною і навіть дає можливість дещо заробити її на продажі. Більше нам не потрібне дороге паливо для генератора та свічки, аби не спіткнутися у темряві».

Звісно, такі новації по кишені не всім, але навіть люди з невисокими статками зуміли знайти оптимальні для себе варіанти, аби підготуватися до зими.

«Я замовила в Інтеренті за 370 гривень портативний ліхтар. Він має 4 позиції регулювання яскравості світла. Може працювати 6-12 годин, заряджати телефон та заряджається як від електрики, так і від сонця. Донька ж купила у одному з магазинів дизельний сонячний генератор. Це – портативна сонячна електростанція зі світлодіодним ліхтариком. За розмірами пристрій невеликий. Коштував 4 тисячі гривень, може працювати безперебійно протягом 8 годин, – зізнається пенсіонерка з Хуста Наталія Симканич. – Торік ми освітлювали приміщення за допомогою акумулятора від автомобіля. Зараз уже до відключень заздалегідь підготувалися. На мою думку, що б там не було, але ця зима стане для всіх легшою за попередню, бо кожен і запаси їжі більші зробив, і прикупив собі хоч щось для освітлення та обігріву будинку!»

Загалом, як бачимо, наші винахідливі краяни справді подбали про те, аби холодна пора року не створювала дискомфорту. І навіть якщо таки будуть планові чи аварійні відключення, люди до них підготувалися більш ретельно, ніж у минулому році.

Марина АЛДОН, “Карпатський об’єктив”

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня