Нобелівські лауреати закликали ЄС пом’якшити правила генної модифікації

Нобелівські лауреати закликали ЄС пом’якшити правила генної модифікації

09:49 Січень 22, 2024

Життя 2110 4 хвилини

Magyar

Членам Європейського парламенту варто «відкинути темряву антинаукового розпалювання паніки» перед ключовим голосуванням з редагування генів, заявили 34 лауреати Нобелівської премії у відкритому листі, пише The Guardian.

Вчені запевняють, що нові методи генетичної модифікації можуть зробити сільськогосподарські культури більш стійкими до хвороб і допомогти їм з більшою ймовірністю пережити екстремальні погодні явища, які стають все жорстокішими в міру нагрівання планети.

За словами фахівців, старі методи селекції сільськогосподарських культур, які застосовувалися роками та десятиліттями, забирали надто багато часу.

«У нас немає зайвого часу в епоху надзвичайної кліматичної ситуації», – наголосили вони.

Загалом листа підписали понад 1000 осіб, від провідних біологів і генетиків, у тому числі вчених, які отримали Нобелівську премію за відкриття «генетичних ножиць» Crispr, до таких знаменитих авторів, як психолог Стівен Пінкер та філософ Пітер Сінгер.

Прихильники кажуть, що нові правила можуть допомогти фермерам використовувати менше пестицидів та добрив. За словами вчених, деякі рослини, які важко вирощувати традиційними способами, такі як фруктові дерева, виноградна лоза та картопля, використовують одні з найшкідливіших пестицидів у ЄС.

Зазвичай екологічні групи люто протистоять спробам змінити генетичний код рослин та інших організмів, висловлюючи побоювання щодо небезпеки змін із непередбаченими наслідками. Прихильники технологій, особливо вузькоспрямованих, стверджують, що такі ризики тьмяніють у порівнянні з відомими небезпеками втрати біорізноманіття, кліматичної кризи та голоду.

Європейське управління безпеки харчових продуктів не виявило нових небезпек, пов’язаних з цілеспрямованим редагуванням генів рослин, в порівнянні з традиційною селекцією.

Але у 2018 році Європейський суд постановив, що будь-які рослини, отримані шляхом зміни генів – незалежно від того, цільові вони чи ні – є генетично модифікованими організмами, які підпадають під дію правил ЄС щодо ГМО. У ньому заявили, що ризики для довкілля та здоров’я людини не можуть бути встановлені напевно.

Європейська комісія визнала, що рослини, отримані за допомогою нових методів редагування генів, є ГМО, але хоче звільнити їх від існуючих правил безпеки, які, на думку прихильників цієї технології, є застарілими та обмежувальними. Законодавці парламентського комітету з довкілля проголосують щодо цього плану у середу.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня