В ЄС посилюються міграційні правила
Всі країни – члени ЄС будуть зобов’язані дотримуватися цих правил з 2026 року.
Багаторічні суперечки навколо реформи міграційної політики ЄС та політики притулку підійшли до завершення після того, як два законодавчі органи ЄС – міжурядова Рада ЄС та Європейський Парламент (ЄП) – погодили законодавство, котре сформує пакт. За ключові елементи пакету з 10 нормативних актів було проголосовано в середу Комітетом ЄП з прав громадян, залишилося лише формально затвердити їх у квітні. Всі країни – члени ЄС будуть зобов’язані дотримуватися цих правил, починаючи з 2026 року, але Брюссель очікує, що деякі з них застосують ще раніше.
Нові закони посилять міграційні правила, зокрема запровадять обов’язкову перевірку та ретельнішу ідентифікацію на кордоні тих людей, які не відповідають умовам в’їзду до ЄС, побудують центри прийому шукачів притулку, які прибувають на кордон, пришвидшать розгляд заяв про надання притулку та повертатимуть шукачів притулку, які не мають на це права, до країни їхнього походження.
Регламент про управління міграцією визначає, яка держава – член ЄС відповідає за розгляд заяви про надання притулку. Чинні правила, які визначають місце першого в’їзду до ЄС для виконання цього завдання, будуть замінені новим механізмом солідарності.
Держави-члени, які не зможуть впоратися з великою кількістю людей, що прибувають на їхню територію, будуть зобов’язані надавати підтримку, але кожна країна, що надає допомогу, зможе вибрати форму солідарності.
Розподіл і прийом мігрантів не буде обов’язковим, але допомога буде забезпечуватись, починаючи від переселення і закінчуючи фінансовою та іншою матеріально-технічною підтримкою, наприклад, передачею обладнання для захисту кордону. Однак, якщо громадянин третьої країни нелегально прибуває до держави-члена, відмінної від першої країни прибуття, і остання не в змозі прийняти його назад через високий міграційний тиск, друга країна повинна буде взяти на себе відповідальність.
На рівні ЄС повинні бути створені центри прийому мігрантів для попередньої їхньої перевірки і розгляду їхніх заяв про надання притулку в прискореному порядку, з максимальною кількістю місць, що не перевищує 30 000 в будь-який момент часу і в середньому по всіх державах – членах ЄС. Заявники на отримання міжнародного захисту можуть перебувати в цих прикордонних пунктах максимум кілька місяців, на відміну від колишніх угорських транзитних зон, де вони могли перебувати роками.
Уряд Угорщини попереджає громадськість, що правила ЄС створять „гетто мігрантів” на кордонах. В інтерв’ю „Вільній Європі” та деяким іншим європейським газетам комісар внутрішніх справ Ілва Йоханссон спростувала цю заяву, назвавши її „дезінформацією”. „Я чую від Орбана речі, які насправді підживлюють дезінформацію про міграцію”, – заявила політик, додавши: ці правила гарантують, що центри прийому не будуть переповнені і забезпечать належні умови для шукачів притулку.
Пакт ЄС про міграцію та притулок буде прийнятий кваліфікованою більшістю країн-членів, тому голосування угорського уряду проти цього документу не може перешкодити його затвердженню.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися