У меморіальному парку села Чома вшанували пам’ять святого Іштвана
20 серпня на Берегівщині на території меморіального парку села Чома Товариство угорської культури Закарпаття провело тихе вшанування пам’яті засновника угорської держави. 20 серпня – національне свято засновника держави, короля святого Іштвана, день пам’яті тисячолітнього існування угорської держави, а також свято нового хліба.
Це свято нагадує всім угорцям – незалежно від того, де вони живуть, – про їхнє спільне минуле та сповнює їх надією на майбутнє. Тисячолітнє вчення короля святого Іштвана було актуальним завжди, особливо в найбільш вразливі часи, і навіть сьогодні мудрість, далекоглядність, віра в Бога, мужність та скромність засновника угорської держави є дороговказом для багатьох.
Кладовище епохи «завоювання» угорцями батьківщини, виявлене під час археологічних розкопок у 1980-х на околицях села Чома, стало популярним місцем паломництва. Адже знайдені тут артефакти є чіткими доказами того, що предки угорців не лише проходили, але й осіли на цій території. У північній частині понад тисячолітнього кладовища в 1996-му за ініціативи ТУКЗ-КМКС було створено меморіальний парк. Поруч із ним чотири роки тому звели центр для відвідувачів, який ознайомлює їх з археологічними знахідками цвинтаря часів «завоювання». На території парку часто проводяться різноманітні заходи. Протягом останнього часу через епідемію коронавірусу, а потім у зв’язку з війною масові дійства тут не влаштовуються, але закарпатські угорці щороку вшановують пам’ять видатних історичних постатей та подій у рамках тихого покладання вінків.
Цього разу захід традиційно відбувся після богослужіння в селі, де цього дня відзначається храмове свято. У місцевій греко-католицькій церкві, названій на честь святого Іштвана, також зберігається реліквія короля.
«20 серпня – свято, яке нагадує нам про наше минуле, кожного року сповнює нас надією на майбутнє, це день, коли ми маємо можливість відчути єдність угорської нації. Збереження пам’яті є ліками від втрат, яких зазнали угорці, та нагодою для зустрічі угорців по всьому світу», – зазначив, виступаючи перед присутніми, очільник Консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар. «Наша мета полягає в тому, щоб ті, хто народився угорцем, залишалися угорцями на своїй батьківщині. Для нас важливо, щоб закордонні угорці мали всі можливості зберігати свою національну ідентичність, плекати свою культурну спадщину, жити в добробуті, мирі та безпеці», – додав він. За словами дипломата, закарпатські угорці й надалі можуть розраховувати на підтримку Угорщини, угорського народу. «Ми хочемо, щоб Закарпаття залишалося територією, де десятиліттями мирно живуть представники різних віросповідань і національностей, звідки люди не виїжджають, куди завжди повертаються», – зазначив консул.
Заступник голови обласної організації ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін, у свою чергу наголосив: «Тут, у селі Чома, ми можемо особливо душевно й тепло говорити про заснування угорської держави, прийняття християнства, національну спадщину та єдність угорців. У нас виникають піднесені почуття, адже про те, що ми тут – на землі, яку зуміли зберегти християнською, – живемо вже понад тисячу років, свідчать могили й кістки наших предків». Заступник голови також констатував: «Сьогодні кожен відповідальний угорець знає, що угорську державу здобув меч, але зберіг її протягом тисячоліття хрест». «Україна ще не є членом великої європейської родини, але ми прагнемо туди, підтримуємо союз суверенних, незалежних держав. Ми хочемо, щоб Україна була мирна та вільна, щоб агресора було зупинено й ми не зазнавали подальших втрат. Через війну зростає еміграція з нашої країни, багато землі залишається необробленою, вона родить не хліб, а кулі, що несуть смерть», – зазначив Йожеф Шін. «Ми хочемо миру, аби гідно святкувати заснування угорської держави, а також незалежність України», – підкреслив він.
«Король Іштван побудував свою державу на скелі віри й привів свій народ у світ віри. І сьогодні дуже важливо, щоб наші серця й життя були пов’язані з Господом. Тож залишаймося угорцями та християнами – таким є послання нашого великого короля до нас, сьогоднішніх угорців», – наголосив заступник голови ТУКЗ-КМКС.
Ректор Ніредьгазького греко-католицького богословського інституту Андраш Добош, згадуючи про особистість короля, який заснував державу, підкреслив: «Найбільш шляхетними й хоробрими вчинками нашого короля, святого Іштвана, було не те, що він заснував державу, збудував церкви, створив закони, заснував єпархії, а те, що зміг відірватися від усього наприкінці свого життя й довірити все Господу, передати в його руки. Він поклав свій вінець перед Богородицею і довірив свою країну та націю божественному провидінню». На завершення свого виступу гість попросив Божого благословення на присутніх.
Відтак учасники заходу поклали вінки до вирізьбленого з дерева пам’ятника святому Іштвану.
Після цього відбулася невеличка культурна програма з віршами, народними піснями та музикою.
CsA, Kárpátalja
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися