Вчені звинуватили штучний інтелект у расизмі
Погодьтеся, що у масовій людській свідомості всі роботи, створені людиною – вченими чи, навіть, письменниками та сценаристами занадто часто мають європеоїдні риси, голос або білий колір.
Цю тему нещодавно дослідили і підтвердили вчені-автори нового дослідження одного із найпрестижніших та найстарших університетів у світ – Кембриджського (Великобританія – авт.). На думку вчених, подібне ставлення до штучного інтелекту у суспільстві здатне загострити расову нерівність, повідомляють цілий ряд британських ЗМІ.
«Білий» штучний інтелект може погіршити расову нерівність, адже машини мають певну расову ідентичність, що закріплює расові стереотипи і упередження «реального світу», йдеться у вищезазначеному дослідженні.
Британські вчені-автори цієї наукової роботи вивчали штучний інтелект у нашому суспільстві, включаючи і те, як він представлений у різного плану серіалах та фільмах, пошукових системах і на стокових фотографіях. За їх словами, пошук «в інтернеті показав, що зазвичай «неабстрактний» штучний інтелект або мав європейські риси, або був білого кольору».
При цьому, більшість віртуальних голосових помічників спілкувалися «стандартною (типовою – авт.) англійською мовою представника середнього класу». У той же час «ідея додати чорні діалекти була відкинута як занадто спірна або невідповідна для цільової аудиторії», стверджують дослідники.
До слова, вони також проаналізували те, як «сприймається певна расова ідентичність роботів». Так, «чорношкірий» штучний інтелект спеціально піддавався певним дослідженням. І всі ті, хто за цим спостерігав, відчували велику симпатію до віртуальних агентів, якщо могли ідентифікувати їх зі своєю власною «чорношкірою» расою.
Тож, вчені з Кембриджського центру майбутнього інтелекту (CFI) припускають, що штучний інтелект, як і багато інших науково-фантастичних кліше, відображають расове мислення.
Про те, на їх погляд, штучний інтелект зображується «білим», тому що, на відміну від прибульців з інших планет, у нього є певні атрибути, які свого часу використовувалися для «виправдання колоніалізму і сегрегації» у минулому.
Крім цього, доктор Стівен Кейв – співавтор цієї наукової роботи, звертає увагу на те, що «найяскравіші роботи (світового – авт.) кінематографа» представлені виключно білими людьми, у тому числі у таких фільмах, як «Термінатор», «Той, що біжить по лезу», «Метрополіс» та «Із машини». І «тільки зовсім недавно у декількох телесеріалах, таких як «Світ Дикого Заходу», стали використовувати персонажів зі штучним інтелектом, які мають різні відтінки шкіри», – заявляє доктор Кейв.
З цього приводу, провідна дослідниця проєкту доктор Канта Дихал міркує наступним чином: «З огляду на те, що суспільство століттями пропагувало асоціацію інтелекту з білими європейцями, можна очікувати, що, коли існуючу культуру просять уявити розумну машину, то вона являє білу машину».
Вона також наголосила на тому, що якщо демографічні характеристики штучного інтелекту не стануть більш різноманітними, то расову нерівність ускладнить просування «небілих» людей у технологічній сфері. «Якщо демографія розробників не буде диверсифікуватися, штучний інтелект ще більше посилить расову нерівність», – вважає пані Дихал.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися