На що сподіватися – на імунітет чи на щеплення від СOVID? Останні дані досліджень

На що сподіватися – на імунітет чи на щеплення від СOVID? Останні дані досліджень

15:58 Серпень 10, 2020

Життя 5571 5 хвилин

Magyar

Зазвичай віруси із родини коронавірусів не формують у людей сильний імунітет. Через 6-12 місяців після одужання вірусною інфекцією можна захворіти знову. Однак, чим більше вчені досліджують поведінку нового віруса Sars-Cov-2, тим більше переконуються, що він надто відрізняється від своїх родичів. Вчені припускають, що імунітет людини після одужання може тривати до кінця життя.

За півроку від початку епідемії вчені дослідили імунітет від Covid-19 і дають позитивні прогнози. Дослідники знайшли понад 250 різновидів антитіл у крові хворих на Covid-19. Організм виробив таку різноманітність антитіл, щоб зупинити зараження. Боролися із вірусом найкраще 28 із них.

Імунітет є навіть у тих, хто не хворів

Виявляється, що у людей, які не хворіли на коронавірус, також може бути імунітет від цієї хвороби. Це пов’язано насамперед із тим, якими хворобами людина перехворіла до цього. Наприклад, у здорових людей взяли зразки крові і виявили антитіла, які можуть ефективно боротися з новим коронавірусом. Ці антитіла призначалися для захисту боротьби з якоюсь іншою хворобою.

З одного боку, наявність таких антитіл свідчить про те, що перебіг коронавірусу імовірно проходитиме у легкій формі. Однак, з іншого боку, можлива і зворотна реакція організму. Проблема криється в тому, що не сам вірус є небезпечним для організму, а сама імунна система людини призводить до ускладнень. Найнебезпечніші симптоми Covid-19 починають проявлятися з того моменту, коли організм людини починає активно продукувати антитіла для знешкодження вірусу. Це посилює агресивну імунну реакцію і значно ускладнює перебіг хвороби.

Що забезпечує імунітет від Covid-19?

Окрім антитіл, з Covid-19 борються Т-лімфоцити. Так звані Т-клітини беруть участь у формуванні імунної пам’яті людини. Останні дослідження підтверджують, що Т-клітини сприяють більшому імунному захисту, ніж антитіла, тому що мають значно довший термін життя.

Це пояснює, чому одні пацієнти хворіють у важкій формі, а інші – у безсимптомній. Адже деякі з нас можуть бути захищені імунітетом, який ми отримали від перенесення раніше захворювань. Таке явище називають перехресним імунітетом. Згідно з дослідженнями, такі Т-лімфоцити є у третини населення. Разом із перехресними антитілами, кожна друга людина може мати частковий захист від Covid-19.

Існує ще таке явище, про яке дедалі частіше говорять вчені, — тренований вроджений імунітет. Це не специфічний захисний механізм, який не спрямований проти якоїсь конкретної інфекції. Дослідження підтверджують, що він здатен запам’ятовувати перенесені хвороби, хоч і не так надовго. Люди з тренованим імунітетом мають меншу схильність до інфекцій, хворіють легше та одужують швидше.

Повторне зараження Covid-19

Антитіла знаходять у більшості людей після коронавірусу, навіть у тих, хто перехворів хворобою безсимптомно. Наразі дослідники не можуть дослідити, як довго може триматися такий імунітет і чи можливе повторне зараження. На сьогоднішній день пройшло тільки 7 місяців від початку епідемії, тому вчені можуть зробити висновки тільки на основі даних про пацієнтів, які перехворіли близькими родичами Covid-19 — вірусами атипової пневмонії і близькосхідного респіраторного синдрому. Дані досліджень говорять, що у людей, які перехворіли на пневмонію у важкій формі, антитіла знаходили навіть 12 років потому.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня