Використання фосфатів можуть заборонити?

Використання фосфатів можуть заборонити?

19:14 Серпень 18, 2020

Життя 3438 5 хвилин

Збір підписів за заборону використання фосфатних мийних засобів відкрито на сайті Президента України. Ініціатор створення петиції Б.О. Богдан наголошує: фосфати становлять серйозну загрозу для водної екосистеми. Вони призводять до “цвітіння” водойм, в результаті якого гине риба. Небезпечні солі фосфорних кислот і для людини. Потрапивши в організм, ці хімікати спричиняють виникнення важких захворювань, злоякісних пухлин.

Як фосфати отруюють воду

Фосфати входять до складу багатьох пральних порошків, засобів для посудомийних машин, тощо. Вони не розчиняються під час використання, тож разом зі стічними водами потрапляють до річок, а звідти – до ставків, озер і моря.

Солі служать каталізатором росту і розмноження фітопланктону. Через таке удобрення поширення синьо-зелених водоростей значно пришвидшується, у порівнянні зі звичайними умовами. В результаті водойми починають “цвісти” і зеленіють.

Самі по собі синьо-зелені не шкідливі, але після відмирання вони служать джерелом харчування для бактерій, які живуть у водоймах. За нормальних умов ці бактерії служать кормом для риб, але їх надмірна кількість призводить до зниження рівня кисню у воді і “задухи”. В результаті від нестачі кисню гине риба та інші живі органзізми. Продукти їх розпаду токсичні, ступінь отруйності науковці порівнюють з блідою поганкою.

“Зелена” вода становить загрозу і для людей. Купання у забрудненій водоймі може спричинити шкірні захворювання. Вживання такої води викликає серйозні захворювання, які можуть мати летальні наслідки.

Досвід світу у боротьбі з фосфатами

У багатьох розвинених країнах використання фосфорних сполук у виробництві побутової хімії заборонене ще з 1990-х років. Німеччина, Австрія, Швейцарія, Італія і Нідерланди повністю відмовились від таких небезпечних хімікатів. У Бельгії, Данії, Франції, Греції, Великобританії, Фінляндії, Швеції Іспанії масова частка безфосфатних мийних засобів становить не менше 50% усієї побутової хімії.

Японія перейшла на безфосфатні засоби для прибирання ще у 1986 році. В більшості штатів США виробництво і реалізація фосфатних пральних порошків, речовин для миття посуду, тощо заборонено на законодавчому рівні. Схожі обмеження діють в Тайланді, Гонконзі, Південно-Африканській Республіці, Південній Кореї.

А що ж Україна?

В нашій державі вже були спроби заборонити використання побутової хімії зі сполуками фосфорної солі у складі. Зокрема, у березні 2018 року народний депутат VIII скликання Євген Балицький ініціював створення Законопроекту про державне регулювання у сфері мийних засобів. В тексті проекту йшлося про заборону ввезення та виробництва засобів з хлором та з масовою часткою фосфатів більше 0,2% вже у 2019 році. Проект так і не потрапив на розгляд, у вересні 2018 його було повернуто на доопрацювання, а 29 серпня 2019 року відкликано. Того дня нардепом Дмитром Шпеновим було подано новий законопроект з такими ж вимогами, але з поступовим введенням обмежень у 2021 році. 29 жовтня 2019 року законопроект було відхилено.

Зараз екоактивісти намагаються знову привернути увагу громадськості та влади до проблеми використання фосфатів. Долучитися до ініціативи може кожен громадянин, підписавши петицію на сайті Президента України.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня