Що насправді пов'язує вулкани, зміни клімату та древні цивілізації – дослідження вчених
Останнім часом все більше вчених схиляються до думки, що роль змін клімату була занадто недооцінена в історії людства. Нові дослідження вчених по всьому світі показують, що вулкани зіграли більш значиму роль у зміні клімату, впливаючи при цьому і соціально-економічні зміни розвитку чи занепаду людських цивілізацій.
Так, ряд дослідників, вивчаючи річні кільця більше 9 тисяч дерев, реконструювали літні температури у Північній Америці та Євразії за останні 2 тис років, а потім порівняли більш холодні і теплі періоди з відомими виверженнями вулканів.
До слова, попередні спостереження показували, що вплив вулканів на глобальний клімат був короткостроковим, який тривав близько декількох років. Однак нові результати показують, як наслідки вивержень вулканів із часом складаються, надаючи при цьому досить значний і тривалий вплив на глобальні температури.
Великі виверження вулканів навіть можуть знизити середні глобальні температури. Основним фактором при цьому є кількість сірки, яка викидається під час виверження. Вона досягає високих шарів атмосфери Землі, де утворює туман із найдрібніших частинок та крапель, не дозволяючи сонячному світлу досягти поверхні. Через це, знижується температура, що призводить до скорочення вегетаційного періоду і скорочення врожаю. А погані врожаї та холодна погода у цілому можуть навіть призвести до голоду, хвороб, конфліктів і міграції цілих народів та, навіть, призводити до розквіту чи занепаду цивілізацій.
Що цікаво, останні дослідження також показують, як саме періоди більш активного вулканізму часто збігалися з періодами конфліктів та економічним спадом у древніх цивілізаціях.
«Тут багато важливих факторів – політика, економіка, культура. Але сильне виверження, яке призводить до повсюдного зниження виробництва зерна, може завдати шкоди мільйонам людей. Ми бачимо багато доказів в історії людства», – зазначив із цього приводу один із авторів дослідження вулканолог Клайв Оппенгеймер.
До прикладу, саме після цілої серії вивержень вулканів у 44 і 46 роках до н. е. у Стародавньому Єгипті почалися посухи і неврожаї. Історичні тексти розповідають про період голоду, хвороб, занепаду сільського господарства, що у цілому призвело до релігійного і політичної кризи. Також, виверження вулканів викликало різке похолодання в Європі у 536 року, що збіглося з періодом кризи і локальних катастроф, жертвами яких стали від 25 до 50 млн осіб.
І навпаки, у періоди, коли відбувається менше вивержень вулканів, поглинається менше сонячного світла і загальна температура підвищується.
Так, період із відносно більш теплим літом і рясними врожаями допоміг Римської імперії підтримувати більше населення та армію, що дозволило їй розширити свій вплив. Тепла погода у Середньовіччі допомагала нагодувати зростаюче населення Європи і Китаю. Більшість європейських міських центрів були створені саме у XII-XV ст., а в XІV ст. у Китаї правляча династія Мун встановила період політичної стабільності і економічного зростання.
«Не дивлячись на те, що у нашому майбутньому мало визначеності, було б непогано дізнатися, як зміни клімату вплинули на людську цивілізацію у минулому», – заявив провідний автор дослідження цієї проблематики з Кембриджського географічного факультету Ульф Бюнтген.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися