«Червоний список» вимерлих живих організмів оновили: ще 31 вид зник назавжди

«Червоний список» вимерлих живих організмів оновили: ще 31 вид зник назавжди

12:31 Грудень 14, 2020

Життя 6216 5 хвилин

Magyar

Міжнародний союз охорони природи (IUCN) оновив «червоний список» зникаючих видів, додавши до нього 31 вид вимерлих організмів.

До списку входять 128 918 видів рослин і тварин, 35 765 з яких перебувають під загрозою зникнення, зокрема всі прісноводні дельфіни у світі. Водночас 26 видів були внесені до категорії менш зникаючих, у тому числі найбільший наземний ссавець – європейський зубр (Bison bonasus), який завдяки заходам охорони перейшов із категорії «Вразливі» (Vulnerable) до «Майже під загрозою» (Near Threatened).

Акула Carcharhinus obsoletus, котра була офіційно описана лише минулого року, вже входить до категорії «Критично зникаючі/вимерлі» (Critically endangered/Extinct). Востаннє цей вид реєстрували в 1934 році. Середовище його проживання – Південно-Китайське море – уже понад століття є популярним місцем риболовлі й досі залишається одним із найбільших промислових морських регіонів у світі. Оскільки малоймовірно, що акула Carcharhinus obsoletus могла вижити в таких умовах, вона, швидше за все, вважатиметься вимерлою.

Із 17 видів прісноводних риб, ендемічних (рідних) для озера Ланао на Філіппінах, 15 перебувають під загрозою зникнення, а два, імовірно, уже вимерли через інтродукованих хижаків, надмірний вилов та руйнівні методи риболовлі.

Три види жаб у Центральній Америці були оголошені вимерлими, а 22 в Центральній та Південній Америці – класифіковані як такі, що знаходяться в критичній небезпеці (можливо, навіть вимерли). У той же час становище інших видів цих земноводних покращилося, зокрема мексиканської деревної жаби оахака (Sarcohyla celata), яка з критично зникаючих перейшла до групи «Майже під загрозою».

Що стосується рослин, то Macadamia integrifolia належить до категорії вразливих, тоді як M. ternifolia та M. tetraphylla – до групи ризику. Близько третини дубів (113 із 430 видів) перебувають під загрозою зникнення, із них 9 азіатських уже знаходяться в критичній небезпеці (можливо, навіть вимерли). Найбільш зникаючі види зустрічаються в Китаї та Мексиці, далі в списку йдуть В’єтнам, США та Малайзія. У Китаї, Мексиці й Південно-Східній Азії найбільшу загрозу становлять аграрна та промислові  вирубка лісів, тоді як у США головними проблемами є інвазійні чужорідні види, хвороби та зміна клімату.

Категорії «червоного списку»

Згідно з підручником «Екологія охорони природи»:

  • вимерлий (Extinct) – останній відомий представник виду зник;
  • вимерлий у природі (Extinct int the wild) – існують лише види, що перебувають у неволі;
  • у критичній небезпеці (Critically Endangered) – види, близькі до повного зникнення;
  • зникаючий (Endangered) – види, які перебувають під загрозою вимирання через малу численність або певні чинники довкілля;
  • уразливий (Vulnerable) – види з високим ризиком зникнення в дикій природі в найближчому майбутньому;
  • майже під загрозою (Near Threatened) – види, яким наразі не загрожує зникнення, але без належного захисту вони зникатимуть;
  • найменша засторога (Least Concern) – поширені види, які пройшли оцінку стану популяції, але не були занесені до жодної іншої категорії;
  • відомостей недостатньо (Data Deficient) – види, для оцінки загрози яким недостатньо даних.

Джерело: (travelo.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня