В Україні змінилася процедура розлучень: коротко про найважливіші нововведення

В Україні змінилася процедура розлучень: коротко про найважливіші нововведення

14:28 Лютий 17, 2020

Життя 3642 5 хвилин

Якщо коротко, то в Україні нещодавно спростили розгляд справ по сімейним позовам у судах. Відповідні новації містяться в новій редакції статті 274 Цивільно-процесуального кодексу України (ЦПК).

Згідно із законодавчими новаціями, до справ, які можуть тепер розглядатися судом в спрощеному порядку додалися: справи про збільшення розміру аліментів; оплаті додаткових витрат на дитину; стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів; індексації аліментів, зміна способу їх стягнення, якщо такі вимоги не пов’язані з встановленням або оскарженням батьківства (материнства); розірвання шлюбу; розділі майна.

На ділі це означає, що суд повинен розглядати дані справи не довше ніж 60 днів з моменту відкриття провадження. «За загальним правилом, така справа розглядається без виклику сторін. Хочете з викликом – просите суд у відповідному клопотанні», – говорить керівник АТ «Прядко і партнери» Олена Радтке-Прядко.

Однак, кажуть юристи, швидкість розгляду справ повинна незмінно поєднуватися з повнотою і правильністю їх вирішення. «Спрощена процедура не передбачає проведення підготовчого засідання, що позбавить сторін права на здійснення ряду процесуальних дій (ст. 197 ЦПК), як, наприклад, вирішення питання про витребування додаткових доказів, призначення експертизи та ін. Також це означає і обмеження права на касаційне оскарження рішень у таких справах», – зазначила молодший юрист Міжнародної судової практики Eterna Law Анна Сливінська.

Окремі зауваження у юристів виникають і з приводу доцільності віднести до сфери спрощеного провадження справ про розірвання шлюбу. «Зокрема, процесуальні зміни не враховують положень ст. 111 Сімейного кодексу України щодо вжиття заходів щодо примирення подружжя і ч. 7 ст. 240 ЦПК про можливість призначення судом у справах про розірвання шлюбу строку для примирення. Все це може привести до обмеження права сторін на справедливе і ефективне судовий розгляд», – додала пані Сливінська.

Разом з тим, у сторін залишається можливість скористатися правом ініціювати розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін. У зв’язку з цим, юристи рекомендують позивачам для забезпечення більш повного і всебічного вивчення справи, при необхідності, разом з позовом подавати клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд ряду сімейних спорів в спрощеному виробництві дозволить значно прискорити і спростити процедуру їх дозволу. Але, разом з цим, такий підхід не позбавлений ризиків поверхневого і формального підходу при розгляді таких справ судом.

Слід також врахувати, що спрощене розгляд справи не завжди може бути реалізовано на практиці, оскільки у відповідача є можливість затягнути розгляд справи шляхом: оскарження рішення про відкриття провадження; заперечування процедури спрощеного розгляду; подачі зустрічних позовів; заявлення клопотань про виклик свідків; відкладення розгляду справи у зв’язку з лікарняними, відрядженнями і т.д.; заяв про проведення експертиз; у справах про розлучення відповідачі можуть заявляти клопотання про примирення і т.д.

До того ж, не вирішеним залишається питання і по іншим видам справ, якими завантажені українські суди. «У судах зараз дуже багато справ, які тягнутися роками, але на жаль, на них спрощене виробництво ніяк не вплине, адже проблема не тільки в законодавстві, а й в навантаженні на суддів, яка в загальних судах дуже висока, адже судді одного суду розглядають цивільні і кримінальні справи, а також справи про адмін правопорушення», – резюмував керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня