В Ужгороді відкрили мініскульптуру, присвячену відомому угорському співаку
3 травня з нагоди дня народження Ласла Боді (Bódi László (Cipő) в Ужгороді на розі набережної Незалежності та площі Пушкіна відбулося урочисте відкриття мініскульптурки співака, виготовленої Романом Мурником на замовлення громадської організації «Армада Карпат».
Туризмознавець Федір Шандор коротко розповів про життєвий шлях та музичну кар’єру співака, а також про діяльність організації, яка фінансувала встановлення мініскульптури. Угорцям добре відоме ім’я виконавця, водночас українці дізналися про нього чимало нової інформації.
Вікіпедія вказує Ужгород місцем народження Ласла Боді, адже він з’явився на світ 3 травня 1965 року в одному з пологових будинків обласного центру. До року жив з родиною в селі Малі Геївці, відтак у 1966 році сім’я перебралася до Кішварди (Угорщина). Ласло Боді почав писати тексти пісень у 14-річному віці. Як зізнався колись сам співак, він вирішив стати музикантом під впливом музичного фільму гурту «Бітлз» «Вечір важкого дня». Будучи старшокласником, заснував гурт Cipőfűző (шнурівка (для взуття), звідси походить і прізвисько Cipő (черевик). Група виконувала поп-рок-пісні, схожі на народні, написані за ідеєю дядька Ласла Боді по батьковій лінії. У місті Ніредьгаза вони зробили й радіозаписи. Гурт діяв п’ять років, після чого лідеру довелося піти в армію, але й під час військової служби він кілька разів виступав на сцені.
У 18-річному віці переїхав до Будапешта. 23 лютого 1990 року разом із Золтаном Товтом, Чабою Борошем, Імре Балі та Ласлом Сіладі заснував гурт Republic. У 1990 році вони випустили свій перший альбом під назвою Indul a mandula!!! Написав понад 240 пісень для гурту, але є автором пісень і для інших виконавців, серед яких Жужа Конц (Koncz Zsuzsa) та Юдіт Галас (Halász Judit).
На знак визнання заслуженої популярності, надзвичайно успішної діяльності Ласлу Боді та іншим учасникам ансамблю присудили високу державну відзнаку – Офіцерський хрест ордена «За заслуги» (громадянська секція). Робота музиканта була відзначена численними нагородами за життя, а також посмертно. Ласло Боді роками страждав на хронічну серцеву недостатність – аритмію, у 2009-му йому зробили операцію. У лютому 2013-го хвороба спричинила гострий інфаркт, відтак 11 березня на 48-му році життя співак помер. Похований на одному з кладовищ Будапешта.
Угорський рок-співак закарпатського походження, композитор, засновник та фронтмен гурту Republic був одним із найуспішніших музикантів, авторів пісень в Угорщині після зміни режиму.
– Кількість шанувальників Ласла Боді перевищує тисячі й мільйони, які популяризують Угорщину та Закарпаття в усьому світі. В одному з інтерв’ю він наголосив, що пишається своїм закарпатським корінням і ця прив’язаність надає йому натхнення у творчому процесі. Ця земля енергійна, вона допомагає кожному, і ми будемо намагатися вшановувати пам’ять усіх колись відомих представників нашого краю, – зауважив Федір Шандор.
Присутніх привітав і консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Аттіла Ковач.
– Думаю, що Ласла Боді не потрібно представляти, особливо людям мого покоління, адже його творчість супроводжувала нашу молодість. На жаль, він помер дуже рано, але його духовність і праця продовжують жити. Такі пісні, як 67-es út, Ha itt lennél velem, Szállj el, kismadár, ми досі часто можемо почути по радіо, на фестивалях, на різних заходах, – зазначив дипломат і подякував громадській організації «Армада Карпат». Адже завдяки встановленню цієї мініскульптури вона надала можливість майбутнім поколінням ознайомитися з творчістю Ласла Боді.
До присутніх звернулася також двоюрідна сестра музиканта Еріка Шімон із села Малі Геївці. Вона, зокрема, зазначила, що мініскульптура сприятиме збереженню пам’яті про відомого виконавця.
Організатори налагодили прямий телефонний зв’язок і з сестрою Ласла Боді, Марією Боді, яка живе в Угорщині. Зворушена, вона сказала, що для неї велика честь виступити на урочистому, але водночас сумному заході, та висловила прикрість, що не можуть з мамою особисто долучитися до дійства.
– Пам’ять мого брата Ласла Боді в день його народження вшановують у місті встановленням мініпам’ятника. Згодом це місце може стати місцем паломництва, адже мій брат завжди з великою любов’ю згадував дні, проведені в рідних на Закарпатті. Ці враження могли бути тим внутрішнім резервом, який допоміг йому створити так багато популярних пісень, – резюмувала Марія Боді й висловила окрему подяку автору скульптури та тим, хто реалізував проєкт.
Від мецената заходу – Романа Мегели, голови ГО «Армада Карпат», – ми дізналися, що громадська організація реалізовує проєкти в багатьох напрямах, у першу чергу благодійних, а також з підтримки місцевої культурної спадщини.
– Ми й надалі будемо підтримувати культурну спадщину Ужгородського району, Закарпаття. Ушановуватимемо пам’ять наших предків, закарпатців, які тут народилися, жили та творили, незалежно від того, куди їх згодом загнала доля. Вважаю, це важливо, адже де б Ласло Боді не творив у майбутньому, він наш, бо походить із Закарпаття. Ми любимо угорську музику, і хоча не завжди розуміємо текст, цінуємо її, нам до вподоби виконання. Так народилася ідея створення мініскульптури. Усі 55 членів організації – закарпатці, тож неминуче в більшості з них були угорські чи словацькі предки, – наголосив Роман Мегела та привітав представників східного обряду з Великоднем.
Після цього під музичний супровід – пісню 67-es út – символічний чобіток зняли з мініскульптури Ласла Боді.
До речі, ідеться не лише про пам’ятник на кованому п’єдесталі. Ініціатори встановили по обидва боки від мініскульптури дві лавиці у формі гітари. Сидячи на них на набережній Ужа, кожен може згадати й заспівати одну з пісень гурту Republic.
Вікторія Рего/Rehó Viktória, Kárpátalja
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися