Переробка використаних захисних масок є серйозним викликом
Переробка одноразових масок, які відіграють ключову роль у стримуванні епідемії коронавірусу, є головним викликом у всьому світі: в Австралії дослідники перетворюють їх на дорожньо-будівельну сировину, у Франції – на оббивку автомобілів, а в США – на лавки.
За даними Американського хімічного товариства (American Chemical Society, ACS), щомісяця в усьому світі використовується приблизно 129 мільярдів одноразових захисних масок, ідеться в статті наукового порталу PhysOrg.
Маски з поліпропілену, які зазвичай викидають у сміттєві баки, після потрапляння на сміттєзвалища спалюють. Однак їх можна зустріти й на вулицях, у річках, океанах, де вони становлять загрозу для дикої природи. Тож дослідники й компанії шукають способи переробки та утилізації використаних масок.
У Великобританії ряд лікарень придбали дробильно-ущільнювальні машини Thermal Compaction Group у компанії-виробника, що базується в Кардіффі, яка сплавляє захисний одяг та хірургічні маски в блакитні дошки. З отриманого матеріалу, зокрема, роблять садові стільці та столи.
У Франції компанія з переробки відходів Tri-o et Greenwishes щомісяця збирає захисні маски, викинуті в спеціальні сміттєві баки, від своїх клієнтів, у тому числі паризьких лікарень, телевізійного каналу TF1 та будівельної групи Saint-Gobain, за стартовим тарифом послуги у 250 євро. На заводі носові хустки, рукавички та окуляри, які випадково кидають у смітники, перебирають вручну, після чого маски тиждень «перебувають на карантині». Зрештою дві компанії на півночі Франції подрібнюють їх, дезінфікують і витягують з них поліпропілен, а потім виготовляють автомобільну оббивку та інші пластикові деталі для автомобілів. На сьогодні Tri-o et Greenwishes переробила тонну масок і сподівається досягти 20 тонн до кінця року. Однак це лише крапля в морі. Згідно із січневим звітом, минулого року у Франції до смітників потрапили майже 40 000 тонн масок без можливості переробки.
TerraCycle, що базується в Трентоні, штат Нью-Джерсі, США, пропонує спеціальні сміттєві контейнери для одноразових масок за 88 доларів. Потім зібрані захисні засоби перетворюються компаніями-партнерами на пластикові частинки. Вони продаються різним виробникам, які, зокрема, роблять з них лавки та покриття.
Дослідники з Університету RMIT у Мельбурні заявляють, що суміш продезінфікованих подрібнених захисних масок та обробленого кам’яного сміття можна використати, щоб отримати гнучку та міцну сировину для будівництва доріг. Для автошляху завдовжки в один кілометр потрібні три мільйони захисних масок. Наразі фахівці шукають партнерів для будівництва пробної ділянки дороги, а також досліджують використання масок у цементі.
Джерело: MTI
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися