Із сперми, яка зазнала впливу космічного випромінювання, народилися здорові миші

Із сперми, яка зазнала впливу космічного випромінювання, народилися здорові миші

18:35 Червень 16, 2021

Життя 2317 4 хвилини

Magyar

З «висушених» сперматозоїдів мишей, які піддавалися впливу високих рівнів космічної радіації майже шість років, народився великий виводок здорових мишенят, повідомили науковці з японського університету Яманасі у своєму дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances.

Ліофілізована (ліофілізація – осушення холодом) сперма зберігалася на Міжнародній космічній станції (МКС). Після повернення на Землю та регідратації з неї було «створено» 168 здорових мишей, ідеться в статті австралійського агрегатора новин у галузі науки, досліджень та технологій PhysOrg. На думку експертів, усі новонароджені тваринки мали нормальний вигляд, і їхнє генетичне обстеження не виявило жодних відхилень.

У 2013 році Вакаяма Терухіко та його колеги з Університету Яманасі в Японії відправили на МКС три контейнери, кожен з яких містив по 48 ампул ліофілізованої сперми для довгострокового дослідження. Учені хотіли зрозуміти, як позначиться на ДНК статевих клітин тривалий вплив космічної радіації, що станеться з репродуктивними клітинами та чи передадуться отримані мутації потомству.

Сперма була повернута на Землю партіями для запліднення яйцеклітин самок. Уперше це сталося через 9 місяців перебування в космосі, потім через два роки і нарешті через шість. У підсумку вчені прийняли в мишей сотні пологів.

З’ясувалося, що шість років «життя» на орбіті несуттєво вплинули на кількість пошкоджень у геномі відновлених статевих клітин. Їх було приблизно стільки ж, як і в ДНК-гамет, які не покидали Землю. На користь цього, зокрема, свідчив і майже однаковий рівень активності ферментів, що відповідають за виправлення дрібних мутацій у геномі.

«Коли для людства настане час мігрувати на інші планети, нам потрібно буде підтримувати різноманітність генетичних ресурсів не лише для людей, але й домашніх та сільськогосподарських тварин», – написали експерти. За їхніми словами, з міркувань матеріального забезпечення та безпеки існує ймовірність того, що гамети транспортуватимуться на космічних кораблях та через неживих тварин.

Експерти обрали ліофілізовану сперму, оскільки її можна зберігатися при кімнатній температурі. За розрахунками, на борту МКС ці клітини можуть перебувати до 200 років.

Підкорити інші планети означає залишити захисну атмосферу Землі та магнітне поле. Глибокий космос сповнений сильною радіацією, пов’язаною із сонячно-енергетичними частинками та галактичними космічними променями поза Сонячною системою. Випромінювання, яке виникає на Сонці, утворює частинки, які можуть мати особливо руйнівний вплив на здоров’я людини і проникати в космічні кораблі.

Фахівці ще не вивчили вплив космічного випромінювання на заморожені ооцити та запліднені ембріони.

Джерело: MTI

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня