Дослідження-відкриття: мозок адаптується і самовідновлюється
Мозок адаптується й самовідновлюється навіть у зрілому віці, оскільки на цей процес, імовірно, впливають нещодавно виявлені гліальні клітини. Це відкриття може закласти основу для розробки нових методів лікування.
Незважаючи на те, що вид ссавців уже піддавався безлічі досліджень, на нас усе ще чекає нова інформація. Цього разу вчені виявили два нові типи гліальних клітин у мозку мишей, повідомляє науковий журнал ScienceAlert.
Ці клітини відіграють важливу допоміжну роль в організмі. Нейрони центральної нервової системи підтримуються кількома типами нестимулюючих клітин, які разом називаються нейроглією (глією). Гліальні клітини, як правило, менші за нейрони, але їхня кількість у 5–10 разів перевищує кількість останніх. У головному й спинному мозку вони служать своєрідною опорою для нейронів, забезпечуючи надійну структуру та захист.
Схоже, ці раніше невідомі науці клітини впливають на те, як мозок адаптується до нових умов і регенерується. Причому ці процеси підтримуються навіть в дорослому організмі.
Дослідники з Базельського університету в Швейцарії виявили в мозку мишей відразу два нові типи клітин. Вони знаходяться в субвентрикулярній ділянці, яка розташована вздовж наповнених рідиною шлуночків головного мозку.
Учені досліджували мультипотентні стовбурові клітини мозку, які можуть дати початок утворенню різних типів нервової тканини. Біологи виявили в них особливий «перемикач». Його активація привела до того, що сплячі стовбурові клітини в ділянці, яка вивчалася, стали розвиватися в гліальні клітини, зокрема ті два типи, що не були відомі науці.
Дослідникам ще доведеться зрозуміти, які функції ці клітини виконують у роботі головного мозку. Однак на сьогодні в них є кілька припущень.
Автори дослідження помітили, що під час пошкодження нейронів активувалися обидва нові типи клітин. Це може свідчити про те, що гліальні клітини підтримують нейропластичність і беруть участь у відновленні нервових структур.
Цікаво, що один із типів невідомих раніше клітин був виявлений у незвичайному місці – знаходився, швидше, на стінках шлуночків мозку, ніж безпосередньо в нервовій тканині.
Таке розміщення навело вчених на думку, що нові клітини можуть сприймати й обробляти сигнали з віддалених ділянок мозку. Однак усі ці припущення ще треба перевірити в ході додаткових досліджень.
Але в будь-якому разі результати свідчать про те, що утворення гліальних клітин у зрілому віці трапляється набагато частіше, ніж вважалося раніше, і це може виправдати розробку нових методів лікування. Якщо вчені краще зрозуміють, як працюють нові типи клітин, то зможуть використовувати їх для відновлення пошкоджень нервової системи.
Джерело: (hirado.hu)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися