Виїзд дитини за кордон. Випадки, коли можна обійтися без нотаріальної згоди іншого з батьків
У загальному порядку, якщо дитина їде в подорож в іноземну країну тільки з одним із батьків, на кордоні потрібно пред’явити нотаріально завірену згоду від іншого з батьків. Це питання регулюється правилами перетину кордону, яке видано Кабміном. Однак, існують випадки, коли отримати таку згоду від іншого з батьків буває досить складно, а іноді, через конфліктні ситуації між батьками дитини, навіть неможливо.
Однак є низка випадків, коли така згода зовсім не потрібна. Наприклад, у разі смерті другого з батьків, визнання його недієздатним або безвісно зниклим, позбавлення батьківських прав, рішення суду про дозвіл виїзду дитини, якщо свідоцтві про народження дитини немає запису про батька, у разі несплати аліментів.
Кожен із цих випадків має підтверджуватись відповідним документом, або його нотаріально завіреною копією.
Коли не потрібно отримувати згоду другого з батьків?
Існують випадки, які особливо актуальні для жителів прикордонних областей, і коли нотаріальна згода також не потрібна. Це стосується зокрема ситуацій, коли один із батьків є громадянином іншої країни чи особою без громадянства, або коли дитина виїхала на постійне місце проживання за кордон і має про це відповідну позначку у паспорті.
Якщо дитина з інвалідністю, то також має право виїзду без нотаріальної згоди. Таким правом можна скористатися у разі, якщо поїздка триватиме не більше місяця. На кордоні потрібно буде пред’явити довідку про заборгованість по аліментам. Така довідка може бути видана виконавчою службою або лікарською комісією.
Коли один з батьків може самостійно вирішити виїзд дитини?
Також один з батьків дитини вправі прийняти самостійне рішення про її тимчасовий виїзд з України. Це можливо, якщо у такого батька є рішення суду, яким підтверджується, що дитина проживає саме з ним, не перешкоджає зустрічі дитини з іншим з батьків, подорож триватиме не довше календарного місяця. Метою поїздки є навчання, оздоровлення, участь в олімпіадах, конкурсах чи змаганнях, тощо. При цьому достатньо повідомити рекомендованим листом іншого з батьків про таку поїздку з вказанням всіх деталей: куди, на скільки, з якою метою.
Якщо інших варіантів немає, то можна просто дочекатися, коли дитині виповниться 16 років і тоді всі проблеми з дозволами назавжди зникнуть.
Згідно зі статтею 313 Цивільного кодексу України особа, яка досягла 16-річного віку, має право самостійно покинути Україну. Тобто після того, як син або дочка досягнуть цього віку, відпадає необхідність питати дозволу другого з батьків на виїзд з дитиною за кордон.
В будь-якому випадку, батькам варто краще домовлятись мирно і думати в першу чергу про потреби дитини. Адже в процесі з’ясування стосунків найбільше можуть постраждати саме діти, тому варто знати всі права і в тому числі правила виїзду в іноземні країни.
Перелік країн, куди дозволений в’їзд умови в’їзду для українців часто змінюється, а тому актуальний список з оновленими даними можна переглянути на сайті МЗС.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися