Угода про відкрите небо з ЄС та лоукости в Україні. Коли чекати

Угода про відкрите небо з ЄС та лоукости в Україні. Коли чекати

09:40 Вересень 23, 2021

Життя 1340 5 хвилин

Ще наприкінці червня стало відомо, що Європейська рада дала згоду на підписання з Україною Угоди про спільний авіаційний простір. У офіційній заяві Європейської ради йдеться, що ця угода відкриває ринок повітряного транспорту, надає можливості для авіаоператорів та пасажирів, а також сприяє пожвавленню торгівлі, інвестиціям та туризму. Таким чином будуть усунуті ринкові обмеження, а Україна приєднається до внутрішнього авіаринку ЄС. При цьому, українське законодавство адаптується до європейських правил і вимог у сфері авіаперевезень, передає Економічна правда.

Посол ЄС в Україні так прокоментував затвердження радою є угоди про спільний авіаційний простір між Україною та ЄС: «ця угода гарантує переваги і для мандрівників, і для авіаіндустрії.»

Які переваги отримають мандрівники?

Сергій Сидоренко на шпальтах Європейської правди пише, що угода про відкрите небо аж ніяк не означає приходу до нас європейських лоукостерів, адже вони у нас вже є — Wizzair та RyanAir. Але, завдяки створенню конкурентного середовища та рівних умов серед авіаперевізників, пасажири отримають дешевші квитки, більшие рейсів та такий же захист і гарантії, як і європейці.

Йдеться, зокрема, про фінансові компенсації та відшкодування в разі скасувань або затримки вильоту з вини авіакомпанії від 200 до 600 євро. Перевізник буде зобов’язаний надати пасажирам готель та харчування, навіть якщо ця компанія лоукостер.

Виконавчий директор групи RyanAir, найбільшого лоукостера Європи, Майкл О’Лірі 17 вересня заявив про “агресивне розширення на українському ринку, якщо Україна приєднається до угоди про “Відкрите небо” з ЄС”, передає BBC News Україна. Reuters пише, що на зустірчі інвесторів топ-менеджер підкреслив, що Україна – це єдиний ринок, на який би він звернув увагу. Наразі компанія працює в п’яти аеропортах України і планує розширити свою діяльність на 12. Компанія працює в Україні з 2018 року.

Які переваги для авіакомпаній?

Угода про відкрите небо забезпечує більше можливостей для авіакомпаній, так як створює умови для кращої конкуренції. Як саме це відбувається і яким чином вдасться «посунути» монополістів з найприбутковіших і найдорожчих для пасажирів напрямків? Адже зараз такі напрямки поділені між крупними компаніями, і якщо котрась інша компанія захоче також літати цим маршрутом, автоматично отримує відмову. Мотивують це тим, що ліміт вичерпаний, а вільних частот немає.

З моменту дії угоди про вільне небо такі обмеження будуть скасовані, адже українські законотворці отримають домашню роботу, згідно з якою вони мають внести зміни до нашого авіаційного законодавства та підлаштувати його під європейські стандарти.

Європейські авіакомпанії літатимуть між українськими містами

Угода вступатиме в дію в три етапи. Перший етап, відомий як “тимчасове застосування” запрацює одразу після підписання угоди. Прогнозують, що процедура підписання відбудеться у жовтні-листопаді. З першого числа наступного місяця після підписання “тимчасове застосування” угоди вступить в дію. На цьому етапі будуть лібералізовані прямі машрути перевізників з України до ЄС і назад. Також українчький парламент має привести національне законодавство у відповідність до європейських директив, щоб уникнути ручного розподілу слотів та частот між компаніями предтендентами.

Вже після реалізації цього етапу всі українські льотні сертифікати щодо підготовки екіпажу, будуть визнаватися в ЄС. Також будь які бізнеси отримають право надавати наземне обслуговування в аеропортах, тобто хендлінг.

Далі відбувається ратифікація угоди у парламентах країн-членів, Європейському парламенті та Верховній раді. На цьому етапі європейські компанії отримають право літати між українськими містами.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня