Що треба знати про військовий облік для жінок у наступному році?
Міноборони у жовтні видало наказ, згідно з яким зобов’язало жінок певних професій стати на військовий облік. Наказ набув чинності 17 грудня, до переліку професій потрапили чи не всі спеціальності, без винятку для вагітних чи матерів, а для всіх незгодних — штрафи.
Така звістка, наче сніг на голову, викликала бурхливу реакцію в суспільстві та облетіла мемами всі соцмережі. Журналіст Денис Попович у колонці Слово і діло пише, що наказ Міноборони заскочив українських жінок зненацька. Тим паче, що їхні професії дотепер ніхто «воєнними» не вважав. По суті, Міністерство просто поставило людей перед фактом. Денис Попович пояснює, що такі накази потрібно щонайменше анонсувати та проводити дискусію для того, щоб усувати недоліки та необхідно вибудовувати комунікацію із громадянами.
Облік військовозобов’язаних
Ще в травні вступили у дію зміни до закону Про військовий обов’язок і військову службу, одна зі статей якого зобов’язує жінок, які мають спеціальність або професію, споріднену з військовою, є придатними до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Щоб закон виконувався і було затверджено відповідний наказ із новим переліком професій.
Військовозобов’язані – це особи запасу, яких комплектують у збройні сили та інші військові формування під час особливого періоду, а також для виконання робіт по забезпеченню оборони держави. У воєнний час таких жінок можуть залучати до лав збройних сил України. У мирний час вони можуть долучитися до служби у війську тільки добровільно.
Важливо, що у воєнний час військовозобов’язаним заборонено виїжджати за межі країни.
Якою буде процедура постановки на військовий облік
Для постановки на військовий облік жінка має бути віком від 18 до 60 років, а також за станом здоров’я бути придатною до військової служби.
На військовий облік прийматимуть жінок за місцем реєстрації у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Жінка має пройти медкомісію, прийти до територіального центру та надати необхідні документи і після цього ухвалюватиметься рішення про прийняття її на військовий облік. Дані про військовозобов’язаних вносяться до єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Говорять про можливу організацію подачі документів онлайн.
Цікаво, що контролювати, чи стали жінки на військовий облік повинен роботодавець. А перед тим як приймати жінку на роботу, останній зобов’язаний перевірити, чи стоїть жінка на військовому обліку.
За ухиляння – штрафи
За порушення правил військового обліку передбачено штраф від 510 до 850 грн, за повторне порушення від 850 до 1700 грн, які сплачуватиме жінка. Роботодавцю також загрожує штраф від 5100 до 8500 грн.
Діти — не перешкода
У Збройних силах України вважають, що наявність дітей, вагітність не є перешкодою або виключенням для того, щоб жінка стала на військовий облік.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України видало роз’яснення, що вагітні жінки та жінки з малолітніми дітьми також зобов’язані стати на військовий облік до кінця 2022р.
Виняток становлять: усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років, а також жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років.
Посадовці заспокоюють
Валерій Залужний, Головнокомандувач збройних сил України на своїй сторінці у Facebook написав, що зі взяттям на військовий облік жодних змін у житті українських жінок не буде. Але, завдяки такому обліку, Збройні сили матимуть інформацію про те, які є спеціалістки в Україні та зможуть у крайньому випадку долучитися до оборони держави.
У збройних силах наголошують, що взяття на військовий облік це ще не призов на військову службу. У відомстві кажуть, що жінок будуть призивати лише за крайньої потреби: у разі ведення воєнного стану або у особливий період під час мобілізації. Це пояснив Роман Горбач, начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ, передає Слово і Діло.
Колишній Міністр оборони Анатолій Гриценко в коментарі BBC говорить про те, що в стані війни, на фоні децентралізації та згортання кількості військкоматів, та ще й в розпал пандемії, виконання наказу стає практично непідйомним завданням.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися