Льодовик на Евересті тане набагато швидше, ніж передбачалося

Льодовик на Евересті тане набагато швидше, ніж передбачалося

10:52 Лютий 8, 2022

Життя 2022 4 хвилини

Magyar

Згідно з новим дослідженням, льодовик Південне Сідло на Евересті – найвищій гірській вершині світу – тане неймовірно швидко. Він втратив понад 54 м своєї товщини за останню чверть століття, цитує інформаційний портал BBC результати, отримані дослідницькою групою під керівництвом науковців із Університету Мен.

Найвищий льодовик Евересту, який простягається на висоту близько 7900 м, тане у 80 разів швидше, ніж час, необхідний для формування льоду на його поверхні.

Швидкість цього процесу пояснюється підвищенням температури та сильними вітрами.

Дослідники використовували дані, отримані під час аналізу крижаного керна з вершини Евересту та зафіксовані високогірними автоматичними метеостанціями. Виявилося, що гімалайські крижані маси вкрай чутливі до збільшення глобальних температур і швидко відступають. Це вказує на можливість таких несприятливих наслідків, як збільшення сходження лавин та зменшення ємності запасів питної води, від яких залежать мільйони людей.

За оцінками вчених, катастрофічні темпи стоншення льоду на горі наближаються до двох метрів на рік, оскільки постійний сніговий покрив льодовика зник, що знизило його здатність відбивати сонячне випромінювання й посилило танення та сублімацію. За чверть століття товщина льодовика зменшилася на 55 м. Це більш ніж у 80 разів швидше за темпи накопичення льоду, яке зайняло 2000 років, зазначається в матеріалі, опублікованому в науковому журналі Nature.

Результати показують, що Південне Сідло знаходиться на шляху до зникнення, тож, можливо, він є лише нагадуванням про «старі, холодніші часи», каже Маріуш Потоцький, один із авторів дослідження.

Том Метьюз, науковець із Королівського коледжу Лондона, інший автор дослідження, розповів ВВС, що в кліматі регіону не було ніяких особливих змін, які б прискорили танення. «Натомість ми бачимо, що постійне підвищення температури нарешті досягло порогу, після якого раптом усе змінилося», – зазначив учений.

Хоча танення льодовиків уже давно вивчається багатьма науковцями, вплив зміни клімату на такі висотні крижані процеси досі був невідомий. Дослідницька група з 12 чоловік відвідала льодовик, де знаходилися дві найвищі у світі метеорологічні станції, а з керна льоду були викопані десятиметрові зразки свердловин.

Пол Маєвський, керівник дослідницької групи, каже, що швидке танення може мати «значні регіональні і навіть глобальні» наслідки. Це пов’язано з тим, що льодовики Гімалаїв забезпечують питною водою мільйони людей, і якщо інші крижані потоки в регіоні, та й усьому світі, наслідуватимуть приклад Евересту, їхня здатність давати питну воду може значно зменшитися.

Альпіністам під час майбутніх експедицій, імовірно, доведеться подорожувати через скелі та лід на більшій території.

Метьюз зазначив, що льодовик Південне Сідло являє собою «дуже маленький шматочок речей у великому масштабі», тому необхідні подальші дослідження, щоб вивчити, наскільки типовим є явище, яке зараз триває, щодо запасів льоду на найвищій вершині світу.

Джерело:  (hvg.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня