Чи захищають саморобні маски від коронавірусу?

Чи захищають саморобні маски від коронавірусу?

15:33 Квітень 6, 2020

Життя 7806 6 хвилин

У зв’язку з початком обов’язкового «маскового» карантину це питання стало дуже актуальним для всіх громадян України. Як відомо, маски для обличчя, рукавички та інші захисні засоби можуть допомогти зупинити поширення коронавірусу, але лише за правильних умов.

Біда заставила

Незважаючи на обов’язковий карантин і носіння масок на Україні, придбати медичні маски стало дуже важко. І через ажіотаж, і через ціну цього стратегічного товару на сьогоднішній день. Через це багато людей вже давно почали робити маски у домашніх умовах. На допомогу прийшов і інтернет, який переповнений безліччю порад, схем та відеороликів, як зробити хендмейд-маску.

Але під час виробництва таких масок необхідно дотримуватись вимог безпеки, що, на відміну від офіційних закладів, зробити і проконтролювати досить важко. Тож, у такому випадку, саме від Вас залежить наскільки вони будуть безпечні та ефективні.

Але спочатку вияснимо якими бувають маски:

Спеціалізовані (хірургічні)

Це маска, яка складається з чотирьох шарів: два зовнішніх шари, фільтрувальний шар і шар, що не пропускає рідину. Таку маску можна використовувати щонайбільше дві години. Вона захищає того, хто її носить, і оточення від великих крапель рідини, бризок, аерозолів і передачі збудників хвороби повітряно-крапельним шляхом.

Процедурні

Це також одноразові маски, які слід носити щонайбільше дві години. Вони складаються з трьох шарів: два зовнішніх і один фільтрувальний. Маска захищає того, хто її носить, і людей, що оточують, від передачі збудників хвороби, але, як і хірургічна маска, не забезпечує надійного захисту від вірусів. Процедурні маски використовують медичні працівники та пацієнти в медустановах. Крім того, саме їх носять під час епідемії в місцях скупчення людей.

Респіраторні (№95)

Багаторазова маска з клапаном видихання для виведення рідини. Ці маски міцніші і захищають від дрібних повітряних частинок і передачі збудників захворювання повітряно-крапельним шляхом (але тільки носія маски, а не оточення). Користуватися ними кілька разів можна за умови правильної дезінфекції (але не більш ніж дві години за один раз): маску можна залишити на відкритому повітрі в суху погоду на 3-4 дні або простерилізувати в духовці. Респіраторні маски використовують для роботи з підвищеним впливом шкідливих речовин, а також під час епідемії.

Є кілька видів таких респіраторів. Маски FFP1 захищають від пилу, FFP2 – затримують до 95% шкідливих речовин і частково захищають від вірусів, FFP3 – затримують до 95% шкідливих речовин і вірусів.

Маски PITTA

У цих масок три захисних шари: два зовнішніх (з бавовни) і один фільтрувальний (з поліуретану). Якщо їх правильно дезінфікувати, то можна використовувати повторно. Такі маски знадобляться для використання під час епідемії і захищають носія і оточення від передачі збудників хвороби, але не від вірусів.

Тож, якщо Вам не вдалося купити якусь із цих масок, залишається зробити її самому. Для цього потрібно зшити три захисних шари: два зовнішніх (не менш чотирьох шарів марлі кожен) і один фільтрувальний із вати. Таку маску можна носити не більш ніж дві години, і захистить вона тільки від дрібних повітряних частинок і несприятливих погодних умов.

Тому експерти ВООЗ дають наступні рекомендації з використання таких масок:

  • перед тим, як надіти маску, потрібно обробити руки спиртовмісним засобом або вимити їх із милом;
  • не можна торкатися маски під час використання, у разі дотику потрібно обробити руки спиртовмісним засобом або вимити їх із милом;
  • як тільки маска стає вологою, необхідно замінити її новою, а використану відразу утилізувати (повторно маску використовувати не можна) ;
  • знімати маску потрібно, тримаючись за гумки ззаду (не торкаючись до передньої частини маски).

Руки після цього потрібно обробити.

Що ще може захистити від коронавірусу?

Ось ще кілька рекомендацій від Національної служби охорони здоров’я Великої Британії:

  • часто мийте руки з милом і водою – робіть це не менше 20 секунд
  • завжди мийте руки, коли повертаєтесь додому або приходите на роботу
  • користуйтесь гелем для дезінфекції рук, якщо мило і вода недоступні
  • під час кашлю або чхання прикривайте рот і ніс серветкою або рукавом (не руками)
  • відразу викидайте використані серветки у відро для сміття, а потім вимийте руки
  • не торкайтесь очей, носа або рота. Якщо в цьому є необхідність – переконайтеся, що ваші руки чисті.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня