Лібералізація володіння зброєю в Україні

Лібералізація володіння зброєю в Україні

15:45 Травень 29, 2022

Життя 1411 7 хвилин

26 травня, Олексій Резніков, міністр оборони України у своєму Facebook написав, що в Україні пора легалізувати зброю.

Міністр обгрунтовує свою думку тим, що на початку війни держава роздала велику кількість автоматичної зброї під чесне слово, тобто без жодного на те закону чи правил. Міністр констатує, що до війни в країні все одно в обігу перебували мільйони одиниць зброї, серед якої не задекларована. При цьому, Резніков стверджує, що саме ця роздана зброя стала вирішальним фактором у багатьох ситуаціях під час війни.

За словами Дениса Монастирського, в Україні офіційно зареєстровано 1,2 млн вогнепальної зброї, тоді як ще від 2 до 6 млн одиниць не буває обігу нелегально, передає Українська правда.

Резніков підкреслює, що мисливську зброю в Україні досі регулюють відомчі акти — накази МВС, а тому потрібно приймати закон, який розділить зброю на мисливську, стрілецьку, спортивну та для самозахисту, передає Слово і діло.

Одночасно з міністром оборони, виступив за легалізацію зброї Денис Монастирський, очільник МВС України. Міністр зазначив, Що необхідно створити всі умови для того, щоб українці вміли користуватися та поводитися зі зброєю, передає Defense Express.

Законопроект про легалізацію зброї вже прийнятий Верховною радою в першому читанні та очікує розгляду в другому читанні. Ще 23 лютого Верховна рада ухвалила в першому читанні законопроект № 5708 «Про право на цивільну вогнепальну зброю». Законом передбачено, зокрема, введення Посвідчення власника зброї та Єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї.

Що не так із законом про зброю?

Однак, в законопроекті № 5708 антикорупційна експертиза виявила серйозні прогалини: національній поліції надаються невластиві повноваження щодо погодження трудових договорів між юридичними особами, які володіють зброєю та тими працівниками, які мають намір нею користуватися. Працівники нацполіції наділяються правом свавільно припиняти посвідчення власника зброї та постійно проводити технічні огляди стану зброї. Про це пише Андрій КЛимосюк, юрист-аналітик аналітичного центру Інститут законодавчих ідей, кандидат юридичних наук у колонці Української правди.

Також аналітик наголошує на тому, що запропоновані зміни до адміністративного та кримінального кодексів також не пройшли антикорупційної експертизи та фактично позбавляють громадян право на самозахист. Новий закон дає право застосовувати зброю та незалежно від тяжкості завданої шкоди нападнику, звільняє від відповідальності.

Довідки від психіатра за 200 грн?

Вадим Денисенко, радник міністра внутрішніх справ України зазначив в ефірі інформаційного телемарафону, що законодавство потрібно підготувати так, щоб легалізація зброї не принесла шкоди та проблем суспільству, передає УНІАН. Важливо у законотворчості застосовувати ті моделі, які вже себе виправдали в інших країнах.

Денисенко наголошує, що для видачі зброї потрібно видавати не просто довідку, яку можна купити за 100-200₴ грн., а це має бути справжнє обстеження людини щодо проблем психічних захворювань в першу чергу. Очевидно, що людина не повинна бути раніше судимою. Також потрібно враховувати інші речі, які можуть впливати на те, що людина буде застосовувати зброю зовсім не для захисту, а для інших мотивів.

Крім цього, важливо провести правильно інформаційну кампанію щодо того, як проводити легалізацію зброї та реабілітацію людей з посттравматичним синдромом. Попри всі ризики, Вадим Денисенко вважає, що українське суспільство має шанси пройти цей шлях безболісно та не мати великих проблем.

Щодо трагічних випадків із застосуванням зброї, які систематично трапляються в різних країнах світу, то легалізацію зброї не варто вважати головною причиною, вважає Денисенко. Адже такі випадки трапляються і в країнах, де є суворі обмеження щодо використання зброї. Тому ухвалення закону про легалізацію зброї не варто відкладати на післявоєнний час, вважає радник міністра МВС, передає УНІАН.

Опитування в Дії

У Дії до кінця травня триває відповідне опитування, в якому вже взяли участь майже півтори мільйони громадян. Опитування немає жодної юридичної сили.

Станом на 29 травня, на запитання «Як ви ставитися до володіння українцями зброєю», 60,13% обрали варіант, за якого пістолетами можуть володіти всі громадяни і вони можуть вільно його носити в громадських місцях.

20,75% обрали варіант, за якого пістолети категорично не повинні бути в обігу серед цивільного населення. 1

9,12 % проголосували за те, що пістолети може мати будь-хто, однак не можна носити його із собою, а тільки зберігати вдома і використовувати на стрільбищах та в тирах.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня