Найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій відзначила роботу угорських науковців

Найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій відзначила роботу угорських науковців

15:58 Липень 4, 2022

Життя 565 4 хвилини

Magyar

Європейська організація з ядерних досліджень (CERN – Centre Européen pour la Recherche Nucléaire) – це найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій, міжнародний дослідницький центр європейської спільноти, створений у 1954 році.

Науковий центр цьогоріч нагородив чотирьох угорських учених за роботу, пов’язану з детектором CMS, інформує угорський Інститут атомних досліджень ELKH (ATOMKI).

Як повідомляється, двоє співробітників ATOMKI Ноемі Бейні та Золтан Сіллаші отримали нагороду за популяризацію й функціонування детектора CMS. Крім них, відзнаки одержали уродженець Франції Даніель Франсуа Тессье, який зараз теж працює в цьому інституті, за координаційну роботу, та вчений із Центру фізичних досліджень ім. Вігнера Дьордь Бенце за десятиліття невтомної, самовідданої науково-дослідницької діяльності.

Вручення нагород у CERN, що розташований на кордоні між Францією і Швейцарією, в урочистій атмосфері відбулося 29 червня.

Сьогодні на експериментальному обладнанні в центрі працюють близько 12 тисяч дослідників, зокрема й угорські. CERN має у своєму розпорядженні цілу низку прискорювачів заряджених частинок. Найбільший із них – Великий адронний колайдер. Він призначений для прискорювання адронів. На ньому розташовані чотири великі детектори частинок: ATLAS, ALICE, CMS та LHCb.

З часу свого заснування центр є оплотом науки, його основне завдання – дослідження походження Всесвіту. За досягнуті тут результати було присуджено чимало Нобелівських премій. Останньою помітною подією стало експериментальне підтвердження існування бозона Хіггса.

Науковці угорського Інституту атомних досліджень Ноемі Бейні та Золтан Сіллаші вже понад десять років є членами команди системи детектора CMS – Компактного мюонного соленоїда (Compact Muon Solenoid). Це один із детекторів Великого адронного колайдера, призначений для вирішення широкого спектру задач з фізики елементарних частинок.

Однією з важливих місій CERN та експерименту CMS є популяризація науки, представлення науково-дослідних робіт, які проводяться в інституті, у зрозумілій для широкої публіки формі. Тому 2011 року Ноемі Бейні та Золтан Сіллаші започаткували віртуальні екскурсії, учасники яких, зокрема школярі, з будь-якого куточка світу можуть подивитися на роботу, що тут триває.

Ноемі Бейні за допомогою ручної камери показує детектор ззовні та зсередини, а Золтан Сіллаші долучається з диспетчерської. Обидва науковці розповідають про цікаві факти фізики й техніки та відповідають на запитання.

Для груп, які записуються на екскурсії, вони намагаються підібрати й екскурсовода – дослідника з їхньої країни, який пояснює все рідною мовою, наближаючи цей дивний світ до зацікавлених. Наразі на детекторі CMS провели вже понад 400 віртуальних візитів.

Саме за цю діяльність Ноемі Бейні та Золтан Сіллаші отримали відзнаку CMS Award.

Співробітник Центру фізичних досліджень ім. Вігнера Дьордь Бенце більшу частину своєї наукової роботи присвятив розробці, конструюванню та розвитку систем детектора CMS.

origo.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня