На Ужгородщині розпочав роботу природоохоронний дитячий табір

На Ужгородщині розпочав роботу природоохоронний дитячий табір

16:00 Липень 12, 2022

Життя 2469 7 хвилин

Magyar

Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство цьогоріч також організувало традиційний дитячий табір «Природознавство та охорона природи», який діє на базі лісової школи Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ на території Великодоброньського заповідника дикої природи.

Екскурсію по табору, оточеному лісом, для мене провела керівниця, біолог Андрея Кепич. Вона розповіла, що тут відпочивають діти віком від 10 до 18 років, проте цьогоріч найстаршому учаснику 16, до того ж він відсвяткував свій день народження в таборі.

– З понеділка до п’ятниці в нас займаються 30 вихованців, які прибули майже з десяти населених пунктів краю. Про тематику табору говорить його назва: це природознавство та охорона природи. Крім того, намагаємося ознайомити дітей з якомога ширшим спектром природничих наук, є заняття з біології (зокрема ботаніки й зоології), географії та астрономії. Цього року в організації навчання багато допомогла біолог Лівія Сані. Ми влаштовуємо також різноманітні спортивні змагання (з настільного тенісу, волейболу), конкурс малюнків тощо.

Під час розмови з пані Андреєю ідейна натхненниця табору Ержебет Когут саме проводила заняття у формі гри з вивчення лісу. Діти розділилися на три команди й виконували завдання, надаючи правильні відповіді. Учасники збиралися гуртом і перешіптувалися чи розбігалися в пошуку відповідних листя, ягід або трави.

Завідувачка кафедри біології та хімії Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ержебет Когут передала організацію табору в руки молоді, проте щороку долучається до його роботи та проводить заняття.

– Я керувала табором понад 10 років, а потім подумала, що з його учасників уже виросло покоління, яке з радістю може взяти на себе всю організацію заходу. Певний час табір очолював Аттіла Молнар, а тепер уже багато років цим займається Андрея Кепич. Зараз я повертаюся сюди тільки як гостя, але залюбки проводжу заняття.

Вихованці в таборі переважно з сіл, водночас розмежування по категоріях село – місто тут немає. Сільські діти так само далекі від природи, як і міські. Це не визначальний фактор.

– Дитина з міста, яка з батьками регулярно виїжджає за його межі, у гори, на піші прогулянки, відчуває близькість до природи та інтерес до неї. Важко сказати, що найбільше захоплює учасників табору. Ми складаємо заходи таким чином, щоб показати інший бік природи, на що немає можливості на уроках біології. Зараз навчальна програма доволі суха, незважаючи на те, що ми вже використовуємо проєктори, – зазначає Ержебет Когут.

Організатори прагнуть в ігровій формі долучати дітей і до мистецтва та рукоділля.

– Ми хочемо, щоб діти, наприклад, упізнавали в природі дуб, про який знають багато теоретичної інформації. Щоб під час прогулянок бачили взаємозв’язок між рослинами. Також намагаємося з року в рік змінювати завдання, адже є діти, які повертаються. Прагнемо показати все, що росте й живе в навколишньому середовищі, і представити це в ігровій формі.

Вихователі в таборі – студенти-біологи Закарпатського угорського інституту. Рената Біров, Ноемі Сіладі, Жолт-Патрік Шаш, Янош Балог та Аттіла Мезеї проходять тут практику.

– Я був вихователем у кількох таборах, але це мій перший стаціонарний. Діти вимагають багато роботи та уваги, турботи, іноді доводиться й розраджувати когось, – каже другокурсниця Рената Біров.

Жолт-Патрік Шаш, який також навчається на другому курсі, уперше працює вихователем у таборі.

– Це мій перший такий досвід. Мушу зізнатися, що це виснажливо і важко, але я стараюся, – розповідає він. – Це практично цілодобове чергування, адже доводиться постійно дивитися за дітьми. По суті, завдання полягає в тому, щоб наглядати за ними, стежити, чи виконують вони поставлені завдання, чи беруть участь у заходах. Крім того, діти можуть звернутися до нас із будь-якою проблемою. Ми намагаємося допомагати їм і робимо все, щоб вони гарно проводили час.

Жофія Балог із Великої Доброні бере участь у природоохоронному таборі вдруге.

– Тут дуже добре! Я знову приїхала, тому що заходи чудові, компанія супер, усі дружелюбні, та й класно побути на природі, – ділиться дівчина.

Для дітей влаштовують дуже різноманітні заняття: і польові навчання, і дослідження під мікроскопом, і багато іншого, повідомив один із учасників, коли після короткого інструктажу група готувалася до чергового походу в ліс.

Табір, який вимагає чимало інструментів та пристроїв, проводять за підтримки уряду Угорщини. Батьки роблять лише невеликі символічні внески.

Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня