Панельна дискусія за участю Ілдики Орос

Панельна дискусія за участю Ілдики Орос

14:01 Липень 23, 2022

Життя 2280 6 хвилин

Magyar

Після двох років перерви в м. Тушнад, Трансильванія, знову організували традиційний літній вільний університет. У панельній дискусії на тему «Угорськомовна вища освіта у вирі реформ» узяла участь, зокрема, і президентка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ілдика Орос.

Серед спікерів були також заступник ректора Клузького університету ім. Бабеша-Бойяї Балінт Марко, ректор Угорського університету Трансильванії Мартон Тонк, головний секретар Фонду Maecenas Universitatis Corvini Тібор Мішовиц.

Ілдика Орос під час свого виступу акцентувала на тому, що Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ 25 років тому був створений як інноваційний заклад освітньої моделі, адже утримується в Україні фондом, а не державою.

«І хоча в нас немає жодної фінансової допомоги від держави, ми повинні виконувати закони на сто відсотків», – зазначила Ілдика Орос.

За її словами, берегівському інституту, щоб функціонувати, слід відповідати вимогам двох сторін. Протягом років доводилося балансувати, адже українська система критеріїв акредитації в багатьох пунктах доволі тривалий час відрізнялася від угорської.

Структура навчального закладу залишалася незмінною 25 років. Вишем керують президент та ректор. Перший відповідає за менеджмент і розвиток, другий, зокрема, підтримує якість освіти. З часом Україна почала переймати окремі елементи Болонської системи, яка вже добре відома в Європі, але деякі з них трактувалися доволі специфічно й передбачали створення певних умов. До того ж ​​Міністерство освіти приділяло особливу увагу закладам нацменшин в Україні.

Керівництво інституту прагнуло, щоб він постійно розвивався, отримав міжнародну акредитацію. Над цим завданням працювали кілька років, а цієї весни одержали документ, який підтверджує, що Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ акредитований у Європейському Союзі, зокрема в Угорщині, а не лише в Україні.

«Українська та міжнародна акредитація надає нам дві можливості. Перша: якби був мир, до нашого вишу могли би вступати іноземні студенти. Друга: ми маємо можливість укладати договори про видачу подвійних дипломів, тобто студент може отримати два правові статуси, один в Україні та ще один, наприклад, в Угорщині», – розповіла Ілдика Орос.

На її думку, цей подвійний правовий статус забезпечить мобільність студентів і викладачів у воєнній ситуації, оскільки в законодавстві передбачено, що викладачі вищих навчальних закладів та студенти денної форми навчання звільняються від військової служби. А якщо вони вчаться в міжнародному університеті, то мають легальний статус за кордоном, про що свідчить відповідний договір, і за законом, їм дозволено перетинати кордон.

«Так говорить закон, але ми ще не знаємо, як це працює на практиці», – зазначила очільниця вишу.

«У нинішній ситуації керівництво Закарпатського угорського інституту працює над тим, щоб у вересні відновилося очне навчання й студенти після дворічної перерви повернутися до стін вишу. На жаль, це нелегко, адже кожен навчальний заклад повинен мати сховище, що відповідає багатьом критеріям. Нам треба зробити це влітку, щоб гарантувати належну безпеку для викладачів та студентів», – повідомила Ілдика Орос.

Тим часом триває і вступна кампанія. Через воєнний стан вищі навчальні заклади отримали можливість розробити індивідуальну систему прийому.

«З рекомендацій Міністерства освіти ми обрали ту, відповідно до якої абітурієнти можуть вступати на основі мотиваційних листів», – зазначила президентка інституту.

«Запрошуємо всіх до нас на навчання, адже наступного року, імовірно, уже не буде такої можливості вступу без іспитів та ЗНО», – зауважила вона.

Стосовно майбутнього Ілдика Орос висловила сподівання, що через 25 років ніде у світі не буде війни, Україна стане частиною Європи та матиме політичну систему, де права меншин не обмежуватимуться, а факт, що ми різні, буде прийматися і навіть підтримуватися державою, тож це сприятиме розвитку, зокрема, закарпатських угорців.

«А щодо нашого закладу, то я б хотіла, щоб інститут входив до десяти кращих із 300 вишів України, щоб ми були найсильнішим вищим навчальним закладом області», – зазначила президентка інституту.

Під час проведення вільного університету щоранку тривали панельні дискусії, а по обіді на гостей чекали різноманітні культурні, гастрономічні та розважальні заходи. Увечері бажаючі мали можливість відвідати концерти, танцювальні майстер-класи тощо.

SD/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня