karpat.in.ua

Що нового у військовому обліку для жінок?

З 23 вересня набрав чинності наказ Міноборони, яким обов’язок жінок ставати на військовий облік перенесли рівно на один рік — 1 жовтня 2023р.

Отже, з наступного року будуть зобов’язані ставати на військовий облік жінки, професії яких є в переліку, визначеному наказом №313 Мініоборони. У наказі визначено 14 груп спеціальностей та 7 груп професій.

Згідно із законом, військовий обов’язок поширюватиметься на жінок, незважаючи на те, працевлаштовано жінка, непрацююча, є ФОПом, має чи не має дітей. Як пояснює старший юрист, адвокат ЮФ Integrites Ірина Кострицька, визначальним фактором у цьому випадку є здобуття відповідної професії або спеціальності.

Крім цього, жінка має бути придатною до проходження військової служби за віком та станом здоров’я. Останній визначається військово-лікарською комісією, а граничний вік військовозобовʼязаних жінок — 60 років.

Після постановки на військовий облік, до жінок застосовуються всі ті ж закони, що і до військовозобов’язаних чоловіків, за винятком ситуацій, пов’язаних із законами щодо питань охорони материнства та дитинства. Відтак, військовозобов’язана жінка може бути призвана в обовʼязковому порядку на військову службу під час мобілізації та у воєнний час. У мирний час, бути прийнятою на військову службу жінка мовже тільки в добровільному порядку та за контрактом.

На жінок, які стали на військовий облік, розповсюджуються такі ж умови для відстрочки від призову під час мобілізації, як і для чоловіків, повний перелік є в статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Роботодавці з 1 жовтня 2023р. будуть зобов’язані вести персональний облік військовозобов’язаних жінок за місцем роботи, а також ті ж обов’язки, що і щодо чоловіків.

Чи заборонено жінкам виїжджати за кордон?

У законодавстві наразі відсутня пряма заборона щодо виїзду за кордон навіть для чоловіків від 18 до 60 років, однак Кабінет міністрів вніс зміни до Правил перетинання державного кордону та визначив перелік осіб, які мають на це право. За роз’ясненням Інни Кострицької, на сьогоднішній день, виходячи з тексту Правил перетинання державного кордону, жінки, які вже зараз перебувають на військовому обліку, приміром медичні працівники, не мають права на виїзд закордон, за виключенням винятків, передбачених цими ж правилами. Але, практика показує, що з початку війни не було жодних обмежень щодо виїзду військовозобов’язаних жінок за кордон.

Дотиснуть чи не дотиснуть?

Спроби поставити жінок на військовий облік розпочалися ще 11 жовтня 2021р. Тоді Міноборони прийняло наказ №313, яким затвердило перелік професій, згідно з яким жінки повинні стати на військовий облік. 7 лютого 2022р. цей перелік оновили і встановили чітку дату – 1жовтня 2022, З якої стартує обов’язок жінок ставати на військовий облік. Однак, 23 вересня цю дату відтермінували ще на рік.

На сайті президента було зареєстровано півтора десятка електронних петиції про те, щоб скасувати військовий обов’язок для жінок та відповідний наказ Міністерства оборони.

Як передає Новоє время, чимало жінок повинні були виїжджати з країни, поки не вступило в дію нове обмеження та пов’язана з ним заборона виїзду за кордон.

Підігріло ситуацію ще більше те, що від представників влади лунало водночас багато суперечливих заяв з приводу військового обліку для жінок.

Були навіть законодавчі спроби зробити військовий облік для жінок добровільним, вже було прийнято за основу законопроект номер 6482, яким пропонується внести зміни до статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Законопроектом передбачено взяття жінок на військову службу тільки в добровільному порядку, а обов’язковість пропонують залишити лише для медиків. Законопроект ще на доопрацюванні та готується до другого читання.

Оксана Чопак