karpat.in.ua

У Берегові відбувся фінал конкурсу талантів

Благодійний фонд «ҐЕНІУС» оголосив конкурс пошуку талантів народної музики та народного танцю увосьме. Виступи і цього разу оцінювало професійне журі з Угорщини.

Заявки на конкурс подали 156 учасників, які представили 31 постановку. Молодь змагалася у 4 категоріях: солісти-музиканти, інструментальні ансамблі, ансамблі народного танцю та солісти народного танцю у двох вікових категоріях: 7-11 років та 12-16 років. Традиційний партнер заходу – Закарпатський осередок Будинків народних традицій (Hagyományok Háza Hálózat), який з року в рік забезпечує конкурс професійним журі.

Присутніх привітала організатор конкурсу, директор БФ «ҐЕНІУС» Наталія Вараді. Вона нагадала, що мета конкурсу – популяризація угорської народної музики та народного танцю серед підростаючого покоління.

Очільник Консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар у вітальній промові наголосив, що плекання та збереження угорської народної культури серед меншин є надзвичайно важливим, оскільки все це не лише створює цінність, але й зберігає та формує громади.

Еніка Вараді, координатор програм Закарпатського осередку мережі Будинків народних традицій, у свою чергу, підкреслила: «За останні кілька років на Закарпатті спостерігається потужний бум народної творчості. З громадської ініціативи було створено багато нових культурних майстерень, які показали хорошу роботу. Після кількох десятиліть певного застою, почалося зростання, ключову роль у цьому відіграла зокрема програма наставництва, ініційована мережею Будинків народних традицій Закарпаття. Усе це завдяки підтримці уряду Угорщини. Всі працювали, планували і вірили. Потім раптово почалася епідемія коронавірусу, затим війна, що зупинило стрімке зростання. І знову закарпатська громада опинилася перед викликом еміграції, нестачею педагогів. Ставкою знову стало збереження громади. Проте, попри негативні обставини, нація, хоча й ослаблена, але жива, про що свідчить кількість конкурсантів. Народна музика і народний танець очищують думки та піднімають дух, що, безсумнівно, є дуже важливим у цей важкий час».

Голова журі конкурсу Чаба Блашко зазначив, що, незважаючи на складні умови, радий бути на Закарпатті. «Спасибі батькам, вчителям та організаторам, які тримаються та виконують свою роботу справу навіть у цей час. Зі свого боку, ми намагаємося допомогти в усьому. Зараз ми тут, перш за все, щоб допомогти вам у цій благородній справі, яка ведеться в складних умовах», – зазначив голова журі.

Після вітальних промов розпочалися виступи, яке оцінювало професійне журі, у складі якого – визнані музиканти та хореографи з Угорщини.

Переможці отримали запрошення у літні табори народної музики і танцю, поєднані з 30-годинним навчанням.

У категорії «Інструментальний ансамбль» (12–16 років) переможцями стали:

У категорії соліст-музикант (7 – 11 років) :

У категорії соліст-музикант (12 – 16 років) – Лара Мартіна Гадар.

У категорії «Танцювальні ансамблі» (7 – 11 років) :

У категорії «Танцювальні ансамблі» (12 – 16 років) :

У категорії «Солісти народного танцю» (7-11 років) :

У категорії «Солісти народного танцю» (12 – 16 років) :

Володарі перших місць отримали методичне видання від Закарпатського осередку мережі Будинків народних традицій.

Захід відбувся за підтримки Міністерства культури Угорщини, Фонду ім. Шандора Чорі.

Kárpátalja hetilap