Закарпаття відвідала Президентка Угорщини Каталін Новак

Закарпаття відвідала Президентка Угорщини Каталін Новак

18:50 Листопад 28, 2022

Життя 1517 8 хвилин

Magyar

27 листопада Закарпаття з робочим візитом відвідала Президентка Угорщини Каталін Новак. Перед візитом у наш край на запрошення Президента України Володимира Зеленського вона взяла участь у міжнародному саміті продовольчої безпеки у Києві. На Закарпатті Каталін Новак долучилася до богослужіння в берегівській реформатській церкві, відвідала Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, де зустрілася з представниками Товариства угорської культури Закарпаття (ГО «ТУКЗ-КМКС) та Спілки закарпатських угорських багатодітних сімей, у селі Чепа відкрила будівлю філії Дитячої школи мистецтв та творчості угорського народу «Туліпан танода», зустрілася із головою Закарпатської ОВА та наприкінці дня запалила першу свічку на адвентовому вінку в центрі Берегова.

Візит Президентки Каталін Новак розпочався в реформатській церкві Берегова, де вона взяла участь у святковому богослужінні разом із, зокрема, головою своєї адміністрації Томашем Шандою та послом Угорщини в Україні Іштваном Ійдярто. Богослужіння провів єпископ Закарпатської реформатської церкви Шандор Зан Фабіан.

Президентка, звертаючись до присутніх, повідомила, що востаннє відвідала берегівську церкву вісім місяців тому, у березні, де разом із сімдесятьма пасторами спільно молилися за якнайшвидший мир. Вона підкреслила, що разом із нею тут п’ятнадцять мільйонів угорців з усіх куточків Карпатського басейну та діаспори. «Разом зі мною тут і ті, хто думками щодня з вами, не тільки від початку війни, а від самого початку, і вони будуть тут і в майбутньому […] Ми разом і ми будемо разом, яким би важким не було життя на Закарпатті, як би складно не було бути тут угорцем», – зазначила Каталін Новак.

«Ця війна триває вже дев’ять місяців. Дев’ять місяців – саме стільки часу потрібно, щоби з двох клітин виросло нове життя, яке приносить на світ мати. Скільки можна знищити, скільки зруйнувати, скільки забрати у нас за цей час. Війна може зруйнувати наші будинки, будівлі, знищити дороги, позбавити водопостачання, життя. Але навіть війна не може знищити любов. Любов, яка привела мене сюди зараз…», –наголосила Президентка. «Я вчора поїхала до Києва, щоб сьогодні бути тут із вами […] Для мене це величезний подарунок і привілей, що можу запалити перший вогник очікування тут із вами, закарпатськими угорцями», – зазначила вона, закликавши до спільної молитви.

Після богослужіння Каталін Новак відвідала Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, де поклала вінок до пам’ятної дошки колишнього Президента Угорщини Ференца Мадла, котрий доклав чимало зусиль до заснування інституту. Президентка зустрілася із керівниками Товариства угорської культури Закарпаття та вишу, а також представниками Спілки закарпатських угорських багатодітних сімей.

Пообіді Каталін Новак відвідала село Чепа, що у Пийтерфолвівській територіальній громаді, де разом із президенткою Закарпатського угорського інституту Ілдикою Орос та ректором вишу Іштваном Черничко відкрили будівлю філії Дитячої школи мистецтв та творчості угорського народу «Туліпан танода». «Туліпан танода» – це мережа дитячих шкіл мистецтв та творчості угорського народу, заснована в 2018 році Закарпатським угорським інститутом, де діти мають можливість вивчати угорську народну культуру. Вони вивчають народні танці, пісні та музику, а також народні ремесла від досвідчених педагогів. «Це місце потрібне нам для того, щоб навіть найменші могли пізнавати скарби нашої спільної культури, щоб передати це своїм дітям і онукам. Чому? Бо вона існує. Мирне угорське майбутнє тут, на Закарпатті, має бути», – наголосила Каталін Новак на відкритті закладу в Чепі.

Президентка республіки зазначила, що, незважаючи на війну, яка триває в Україні, коли заклади зазвичай закриваються, на Закарпатті відбувається навпаки. Угорці, які живуть тут, знають, що означає вижити, що означає боротися, але «потрібно не тільки вижити – треба жити», – підкреслила вона. «Цей заклад доказ того, що є, що буде угорське майбутнє тут, на Закарпатті,», – зазначила Каталін Новак, додавши, що громада може розраховувати на підтримку Угорщини і зараз, і надалі.

Вона зазначила, що закарпатські угорці «можуть розраховувати на тих людей, які об’єдналися і зібрали понад мільярд форинтів у рамках благодійної програми моги «Міст за Закарпаття». Це люди в Угорщині та поза країною, які з власних заощаджень підтримують закарпатських угорців. Водночас закарпатці можуть розраховувати і на допомогу від угорської держави. «Ви завжди можете на нас покластися. Ось чому я приїхала сьогодні сюди, представляючи не лише себе особисто, але й п’ятнадцять мільйонів угорців, які всі разом з вами і думають про вас», – наголосила Каталін Новак.

Оновлену за підтримки уряду Угорщини будівлю філії дитячої школи мистецтв освятили священники історичних церков, відтак вихованці закладу представили короткий виступ перед поважними гостями. Каталін Новак запалила свічку на адвентовому вінку та вручила дітям подарунки.

Після цього в стінах Консульства Угорщини в Берегові Каталін Новак зустрілася із головою Закарпатської ОВА Віктором Микитою та головою підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, народною депутаткою Юлією Гришиною.

На завершення свого візиту на Закарпаття Президентка Угорщини запалила першу свічку на адвентовому вінку на центральній площі Берегова.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня