У Чинадіївському парку скульптур урочисто відкрили Будинок творчості

У Чинадіївському парку скульптур урочисто відкрили Будинок творчості

14:41 Листопад 29, 2022

Життя 2355 9 хвилин

Magyar

27 листопада на території парку скульптур у Чинадієві відбулося урочисте відкриття Будинку творчості. У церемонії взяв участь, зокрема, і заступник держсекретаря з питань національної політики Угорщини Пейтер Сіладі. У своєму виступі він наголосив: «Дуже важливо підживлювати культуру тоді, коли в багатьох аспектах можливості обмежуються. У такий час культура – брама угорців. Культура – це те, що визначає і зберігає наш спільний спосіб життя, зберігає наші традиції, мову і націю. Ми самі є хранителями цієї культури».

«Сьогодні встановлювати чи знімати скульптуру – віросповідання. Встановлення скульптури є втіленням життя спільноти та культури, тоді як демонтаж віщує нищення. Це нищення може бути виправданим, як повалення пам’ятника Сталіну в 1956 році, але також може бути провокацією, як це сталося в Мукачеві минулого місяця», – зазначив посадовець, маючи на увазі демонтаж скульптури турула в Мукачівському замку.

«Угорці в минулому столітті зіткнулися з багатьма викликами, але сьогодення – теж складний період. Нинішній виклик – війна», – сказав Пейтер Сіладі. У зв’язку з цим він підкреслив, що для Угорщини, та й усіх угорців надзвичайно важливо, щоб в Україні якнайшвидше настав мир.

«Ми зробимо все, щоб забезпечити функціонування закарпатських угорських організацій навіть у нинішній воєнній ситуації, адже вони залишаються нашими найважливішими партнерами в збереженні закарпатської угорської громади», – заявив заступник держсекретаря. «Наш народ, дотримуючись християнського обов’язку, допомагає всім, хто залишився на Закарпатті в цей важкий період або знайшов тут прихисток. Угорщина втілює найбільшу у своїй історії гуманітарну акцію для підтримки тих, хто залишився на Закарпатті, та переселенців з України. Навіть у ці важкі часи Україна може відчувати безкорисливу допомогу угорського народу. Нехай це буде основою взаємної довіри і на майбутнє», – додав він.

Відкритий нині Будинок творчості виконує подвійну функцію: акумулює скульптури, які несуть життєву силу угорців, а також забезпечує простір для митців сучасної культури для реалізації їхнього творчого потенціалу, повідомив Пейтер Сіладі. Він також додав, що роботи, створені тут, допоможуть місцевим угорцям увічнити свій погляд на цінності, зберегти його та передати нащадкам.

Громадська організація «Про Арте Мункач» була заснована у 2013 році з метою збереження скульптурної спадщини нашого краю та збагачення населених пунктів Закарпаття і прилеглих регіонів мистецькими творами для підтримки та розвитку культури місцевих угорців. Голова організації, лауреат Премії ім. Мункачі, скульптор Петро Матл і його колеги доводять, що вони є частиною загальної угорської та міжнародної культури.

Засновники організації розробили план Закарпатського скульптурного шляху, який охоплює угорські та українські населені пункти краю. Скульптури, котрі тут установлюють, покликані спонукати туристів, які приїздять в область, відвідувати більш віддалені села, сприяючи розвитку сільського туризму.

У цьому вони знайшли партнерів, адже ініціативу підтримують міністерство зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, дипломатичні представництва Угорщини на Закарпатті, Фонд ім. Габора Бетлена, Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС), інші організації та меценати.

Із 2014 року громадська організація щороку влаштовує міжнародні скульптурні симпозіуми з метою збереження скульптурної спадщини краю, забезпечення сприятливих умов для реалізації творчих задумів молодих скульпторів, можливості втілювати своє художнє бачення в матеріалі.

Скульптурні пленери є частиною заходів, розроблених протягом кількох років, головними аспектами яких є поширення угорської ідентичності й культури, розміщення скульптурних композицій на громадських просторах населених пунктів Закарпаття та за межами краю, створення транскордонних культурних проєктів, розвиток сільського туризму, розробка міжнародного туристичного маршруту.

Завдяки проведеним скульптурним пленерам було створено близько сотні робіт, більшість з яких прикрашають площі міст і сіл як на Закарпатті, так і в сусідніх країнах. Чинадіївський парк скульптур функціонуватиме як центр цих скульптурних шляхів.

У грудні 2020-го до реалізації цих завдань долучилася компанія «Захід-Фінанс Груп». За підтримки уряду Угорщини вона викупила територію, де після двох років роботи було збудовано Будинок творчості ГО «Про Арте Мункач», який слугуватиме майданчиком для художньої, мистецької освіти дітей, майстерні різьби по дереву та каменю, а також для проведення різноманітних виставок.

У закладі створена музична кімната, розгорнута постійна фотовиставка, що представляє результати попередніх скульптурних симпозіумів, а в одному з приміщень наразі триває тимчасова експозиція робіт учасників мистецьких пленерів. У мансарді розміщуються гостьові кімнати, де під час симпозіумів зможуть зупинятися скульптори.

Директор ТзОВ «Захід-Фінанс Груп» Йосип Торпої під час свого виступу згадав початковий період, коли чотири роки тому вони відвідували локації для створення парку скульптур і Будинку творчості ГО «Про Арте Мункач», а також облаштування відповідного місця для проведення щорічних скульптурних пленерів. Зрештою вибір припав на Чинадієво, де на площі 2,5 гектара біля підніжжя гори зможуть втілюватися в життя творчі задуми. Директор назвав відрадним той факт, що після відкриття Угорського дому ім. Мігая Мункачі, Будинку творчості ім. Адальберта Ерделі вдалося реалізувати і цей проєкт. Йосип Торпої також висловив сподівання, що наступною подією стане відкриття парку скульптур.

«Я мрійник. Колись мріяв стати скульптором, хоча й мав іншу професію. Потім став скульптором. Я також мріяв про парк скульптур, який почав створювати у власному саду, а потім Всевишній і уряд Угорщини допомогли придбати цю територію, і ми перевезли сюди скульптури», – пригадав Петро Матл.

Він розповів, що перший симпозіум організували в Боржаві, де протягом двох тижнів четверо митців створили чотири скульптури, котрі подарували сусіднім населеним пунктам. На сьогодні туристичний скульптурний шлях сягає завдовжки в сотні кілометрів. «Мені дуже приємно, що було створене це місце. Я вдячний усім, хто допоміг у цьому», – наголосив скульптор.

Відтак будівлю освятив єпископський вікарій Мукачівської дієцезії римо-католицької церкви Янош Молнар.

Розповідаючи про плани, Петро Матл повідомив, що в майбутньому тут мають намір створити музичний павільйон та екуменічну каплицю на честь Святого Миколая.

CsA/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня