У Стокгольмі відбулася церемонія вручення Нобелівських премій

У Стокгольмі відбулася церемонія вручення Нобелівських премій

11:14 Грудень 11, 2022

Життя 2239 6 хвилин

Magyar

У столиці Швеції відбулася церемонія вручення Нобелівських премій. Сьогодні король Швеції Карл-Густав XVI вручив лауреатам у галузі хімії, фізики, медицини, літератури і економіки в Стокгольмі нобелівські дипломи, медалі і премії у розмірі 10 млн шведських крон (1,5 млн дол.).

У столиці Швеції відбулася церемонія вручення Нобелівських премій. Сьогодні король Швеції Карл-Густав XVI вручив лауреатам у галузі хімії, фізики, медицини, літератури і економіки в Стокгольмі нобелівські дипломи, медалі і премії у розмірі 10 млн шведських крон (1,5 млн дол.), передає РБК.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2010 р. стали уродженці Росії Андре Гейм і Костянтин Новосьолов. Шведська Королівська академія наук присудила премію тандему російських учених за передові досліди з двовимірним матеріалом – графеном, новою формою вуглецю, принципово відмінною від звичних алмазу і графіту. Графен називають ідеальним матеріалом для виробництва мікросхем майбутнього.

Лауреатами Нобелівської премії з хімії за 2010 р. стали американський учений Річард Хек і японці Еі-ічі Негісі і Акіра Судзукі за “розробку нових, більш ефективних способів з’єднання атомів вуглецю для побудови складних молекул, які вдосконалюють повсякденне життя людей”. Вчені винайшли метод перехресного поєднання (крос-поєднання) при органічному синтезі з застосуванням паладію в якості каталізатора. Цей метод використовується в дослідницьких роботах повсюдно, в тому числі для створення нових речовин у фармакології, а також розробки в галузі електроніки.

Лауреатами Нобелівської премії з економіки за 2010 р. стали Пітер Даймонд (США), Дейл Мортенсен (США) і Крістофер Піссарідес (Кіпр). Премія була присуджена за “аналіз ринків з” шорсткостями “пошуку”. Теорія П. Даймонда, Д. Мортенсена і К. Піссарідеса застосовна до аналізу не тільки ринку праці, а й інших ринків.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2010 р. став перуанський письменник Маріо Варгас Льоса. Премія була присуджена за “картографування структур влади і створення ясної картини протистояння, бунту і поразки людської особистості”.

Нобелівську премію з фізіології і медицини за 2010 р. отримав 85-річний британський фізіолог Роберт Едвардс. Премія була присуджена за “розробку методу екстракорпорального запліднення” (ЕКЗ), більш відомого як “зачаття в пробірці”. Досягнення Р.Едвардса дозволили створити ефективний метод лікування безпліддя – медичного стану, яким страждають більше 10% всіх подружніх пар на планеті. Р.Едвардс почав досліджувати проблеми фертильності в 1950-х роках, а в 1968 р. йому вдалося домогтися запліднення яйцеклітини в лабораторних умовах.

Раніше 10 грудня в м. Осло за “тривалу і ненасильницьку боротьбу за базові права людини в Китаї” був нагороджений китайський правозахисник Лю Сяобо. На церемонії нагородження не був присутній ні сам Л.Сяобо, ні хто-небудь з членів його сім’ї, яким можна було б передати нагороду. Самий правозахисник на даний час відбуває тюремний термін, а його родичі не мали можливості прибути на церемонію вчасно.

Відзначимо також, що в церемонії нагородження Л.Сяобо не взяли участь 17 держав, у тому числі Росія і Казахстан, а також Ірак, Іран, Афганістан, Венесуела, Пакистан, Куба, В’єтнам, Колумбія, Туніс, Саудівська Аравія, Філіппіни, Єгипет, Судан, Марокко і, безпосередньо, самий Китай. Вважається, що це рішення пов’язане з тиском з боку Китаю. У жовтні ц.р.представники китайської сторони різко засудили присудження Нобелівської премії миру дисиденту, так як Міністерство закордонних справ КНР розцінило цей крок як втручання іноземних урядів у політичний устрій країни.

Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить в день смерті Альфреда Нобеля – 10 грудня. Розмір грошової винагороди становить 10 млн шведських крон (1,41 млн дол США). Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня