karpat.in.ua

У Мукачеві відкрилася виставка народного вбрання

В Угорському домі ім. Мігая Мункачі 21 січня до Дня угорської культури організували виставку народного одягу. На експозиції представлені екзаменаційні роботи майстринь-учасниць курсу навчання з пошиття народного вбрання, який реалізовує закарпатська філія мережі Будинків народних традицій, а також інші предмети народного одягу угорців Карпатського басейну та інших народів Закарпаття.

Окрім відновлених предметів угорського народного вбрання різних куточків нашого краю, виставку доповнюють й українські національні костюми, зокрема, гуцулів, із колекції Мукачівського державного університету. На виставці також представлені плетені вироби Маргіти Данку та березькі ткані вироби.

На відкритті виставки першим привітав присутніх директор Угорського дому Йосип Торпоі. Він, зокрема, зазначив, що День угорської культури – один із найбільш визначних свят закарпатських угорців: «Важливо мати такий острів, як Угорський дім, де ми можемо зустрічатися та плекати нашу культуру. Дякуємо мережі Будинків традицій за організацію виставки тут, у Мукачеві, у стінах Угорського дому».

Консулка Генерального консульства Угорщини в Ужгороді, аташе з питань зовнішньої економіки Олександра Чізмадіа, в свою чергу, повідомила, що за останні роки за підтримки уряду Угорщини на Закарпатті дедалі більше зросла кількість ансамблів народного танцю, почав розвиватися рух, а колективам були потрібні народні костюми. Закарпатська філія мережі Будинків народних традицій, щоб уникнути дефіциту, започаткувала для закарпатських швачок курси з пошиття народного одягу для отримання ними відповідної професійної підготовки. Дипломат також зазначила, що уряд Угорщини і надалі підтримуватиме угорську культуру Закарпаття.

«Народна угорська культура, що зараз зникає в селах разом із нашою рідною мовою, є ще однією основою, яку ми повинні всіма силами зберігати в її живому вигляді», – наголосила під час виступу референт мережі Будинків народних традицій Жужанна Вереш. За її словами, розбудова мережі почалася у 2017 році і їхня мета – у співпраці з громадськими організаціями увічнювати традиції народного мистецтва та зміцнювати зв’язок із закордонними угорськими громадами. Мережа здійснює діяльність не лише на державному, але й загальнонаціональному рівні. Усі закордонні філії мережі відіграють ключову роль як у збереженні культурної спадщини Карпатського басейну, так і в продовженні угорських традицій.

Ініціатор виставки голова Товариства карпатської культури та мистецтв Аттіла Коприва під час виступу зазначив, що народне мистецтво залишає в нас слід, як генетичний код. Він назвав відрадним те, що на виставці поруч із угорським представлений і традиційний одяг українців.

«26 років тому, коли ми засновували табір народної музики і танцю в селищі Пийтерфолво, ми й гадки не мали, що станемо частиною такої великої мережі. Дуже важливою частиною діяльності мережі є навчання закарпатських педагогів. За останні п’ять років ми організували декілька тренінгів, присвячених різним галузям народної творчості. Мета курсів з пошиття народного одягу – створити можливість мати якісні традиційні костюми», – повідомила очільниця закарпатської філії мережі Будинків народних традицій Каталін Пал.

Про деталі експонованих предмети розповіла народна майстриня Ержебет Тайті. Вона, зокрема, повідомила і про труднощі, з якими зіткнулися закарпатські майстрині під час реконструкції традиційних костюмів.

Після вітальних промов виступив хореографічний ансамбль, який виконав в’язанку великодоброньських народних танців. Атмосферу заходу підтримав і музичний колектив «Чіпкейш».

Захід відбувся за підтримки Фонду ім. Шандора Чорі.

(ev/Kárpátalja hetilap)